Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.08.2017

26 lat niepodległości Ukrainy. "Nie sprawdziły się tezy o sezonowości państwa"

24 sierpnia Ukraina obchodziła 26. rocznicę uzyskania niepodległości. Czy to święto straconych nadziei czy wręcz przeciwnie – nadziei na przyszłość? O tym w audycji 7 dni: Wschód rozmawiali dr Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i uczelni Vistula oraz dr hab. Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • 27.08.1726 lat niepodległości Ukrainy – jak przebiegała transformacja?
Czytaj także

Jak podkreślała dr Agnieszka Legucka, bilans 26 lat niewątpliwie pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o to, co się teraz dzieje na Ukrainie. "Niemniej jednak nie sprawdziły się tezy głoszone od początku niepodległości ukraińskiej dot. sezonowości tego państwa" – mówiła.

– Najbardziej czarne scenariusze, czyli o niewydolności państwa jako takiego, nie sprawdziły się. Ukraina bowiem jest podmiotem prawa międzynarodowego – powiedziała dr Agnieszka Legucka.

Dr hab. Andrzej Szeptycki wskazywał, że zasadniczą trudność z postrzeganiem Ukrainy, jaką mieliśmy w Polsce, jak również w Brukseli, było przyzwyczajenie do scenariusza modelowego odejścia od komunizmu. "Polska i kraje wyszehradzkie ten scenariusz realizowały. Nie byliśmy jednak przyzwyczajeni do tego, że ktoś miał "do szkoły pod górkę", co było kazusem Ukrainy, gdzie scenariusz był zupełnie inny”.

– Ogromną zmianę można zaobserwować w emocjonalny stosunku do Rosji i uzależnieniu się od niej w sferze energetycznej. Choć jednocześnie mamy problemy strukturalne, które w dalszym ciągu zatrzymują Ukrainę w sferze poradzieckiej, jak chociażby korupcja – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.  

Polskie Radio 24/dds

____________________

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 27.08.2017

Godzina emisji: 10.15