Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 29.10.2016

Dorosłe dzieci. Dlaczego niedojrzałość jest w cenie?

Skąd wokół tylu Piotrusiów Panów i laleczek Barbie? - To moda kulturowa i wynik procesów cywilizacyjnych w kulturze Zachodu, które zmuszają do bycia wiecznie młodym - wyjaśnia psychiatra dr Zenon Dudek.

Ekspert podkreśla, że "wieczne dzieci" dobrze odnajdują się w organizacjach, w których wymagane są zaangażowanie, kreatywność i energia. - Mogę tu przywołać przykład Jurka Owsiaka, który na młodości zbudował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To typowy przykład Piotrusia Pana, który mówi "będziemy żyć do końca świata i jeden dzień dłużej" - mówi dr Zenon Dudek. Jednocześnie zaznacza, że osoby niedojrzałe nawiązują płytkie relacje i mają problemy z budowaniem więzi.

A dlaczego dojrzałe kobiety często związują się z niedojrzałymi mężczyznami? Na to pytanie odpowiada dr Elżbieta Zubrzycka psycholog i biolog. Z kolei Henryk Wieja, lekarz, wyjaśnia, jak na niedojrzałość wpływa nieobecność ojca w dzieciństwie, a prof. Marek Wosiński podaje definicję dojrzałości.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Mira Jankowska, Marta Januszewska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: dr Elżbieta Zubrzycka (psycholog i biolog, autorka książek nt. rozwoju osobistego), dr Zenon Dudek (psychiatra, założyciel Wydawnictwa Eneteia), Henryk Wieja (lekarz), prof. Marek Wosiński (psycholog, Uniwersytet Stanowy w Arizonie)

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 11.13

mg/kul