Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 26.11.2016

Czy słowa straciły sens?

- Nie umiemy już czytać. Mam na myśli to, że czytamy oczami. Skanujemy, wyłapujemy z ekranu na którym wciąż się zmienia. Natomiast, żeby zrozumieć, trzeba przeczytać na głos, trzeba sobie wyobrazić, że to człowiek sam mówi. Dopiero jak człowiek to przepuści przez siebie, zaczyna rozumieć, o co tam chodzi - podkreśla prof. Marian Płachecki.

Jak przyznaje gość "Damskiej torebski" takich sytuacji jest jednak coraz mniej. Zdaniem Anety Liberackiej jesteśmy rozleniwieni cywilizacją obrazu. - Tekst musi nieść "coś" w trzech pierwszych wyrazach, bo dalej już nie czytamy - mówi szefowa portalu Stacja 7.

Aneta Liberacka Głównie skanujemy, podanie czegoś na obrazku bardzo rozleniwia

Jak zwróciła uwagę jedna z prowadzących powinniśmy wrócić do wartości słowa, bo to jest ogromna moc. - Dużo mówimy, słów pada mnóstwo, ale czy przywiązujemy wagę do ich znaczenia? A  przecież "na początku było Słowo". Słowo ma ogromna moc, można nim niszczyć jak mieczem, ale można spowodować uśmiech na twarzy, radość. Dobrze byłoby, gdyby słowa były mostem między ludźmi i łączyły, a nie dzieliły, żeby nie były to słowa nienawiści - podkreśliła Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Czy osoby z różnych pokoleń mają dostęp do tych samych mediów? Czy chcą do nich sięgać? Czy straconą w internecie wiarygodność można odzyskać? Dlaczego prof. Płachecki zdecydował się na staż w jednym z polskich tabloidów i co go to nauczyło? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska, Marta Januszewska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Aneta Liberacka (szefowa portalu Stacja 7), prof. Marian Płachecki (literaturoznawca, kulturoznawca SWPS)

Data emisji: 26.11.2016

Godzina emisji: 11.12

gs/mc