Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 05.01.2017

Nocne moczenie. Wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować

- Przez bardzo wiele lat wokół tego problemu narosło wiele nieporozumień i przesądów. Praktycznie do dziś pokutuje przeświadczenie, nawet wśród niektórych lekarzy, że źródłem moczenia nocnego są zaburzenia emocjonalne. Tłumaczono, że są to nieporozumienia rodzinne czy niepowodzenia w środowisku szkolnym - przyznaje prof. dr hab. Danuta Zwolińska.

Moczenie nocne (enureza) to brak kontroli nad pracą pęcherza moczowego podczas snu. Większość rodziców w Polsce uważa, że problem pojawia się, gdy moczy się dziecko, które ukończyło 3 lata. Anglicy są bardziej wyrozumiali i twierdzą, że dzieci mogą moczyć łóżko nawet powyżej 5. roku życia. W Holandii, Szwajcarii i USA granicą jest 6 lat. Ale niektóre dzieci nie kontrolują tego nawet po ukończeniu 10 lat. 


cukrzyca choroba FREE_1200_660.jpg
Nie boli, choć zabija. Jak leczyć cukrzycę?

- Dziś wiemy, że moczenie nocne jest heterogenicznym schorzeniem, co oznacza, że ma bardzo różne przyczyny - przyznaje gość Artura Wolskiego. Jakie wyróżniamy rodzaje moczenia nocnego? Dlaczego nie wolno ignorować moczenia nocnego, czekając aż dziecko z niego wyrośnie? Jak pomóc dziecku, aby nocne moczenie nie wiązało się z narastaniem problemów emocjonalnych? Jak współpracować z dzieckiem w rozwiązywaniu tego problemu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. Danuta Zwolińska (kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ordynator Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii dziecięcej)

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 19.10

gs/mc