Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 03.03.2017

Nanowłókna szansą dla chorych na osteoporozę

Zdaniem niektórych, wykonane z polimerów nanowłókna przypominają sznur z milionem pereł. - Rzeczywiście ich struktura może mieć taki kształt - przyznaje dr inż. Urszula Stachewicz.

Nanowłókna są znacznie cieńsze od włosa, a dają szansę na wyleczenie ubytków w kościach. Polimery okazały się znakomitym materiałem w medycynie, bo mogą być biodegradowalne. - Przykładem są nici chirurgiczne. Jeśli zszywamy wewnętrzne tkanki po operacji, to używamy nici, które po okresie kilku miesięcy czy lat znikają, więc nie ma wówczas konieczności ponownej wizyty u lekarza - opowiada dr Stachewicz.

W medycynie nanowłókna używane są do produkcji bandaży, jako składnik opatrunków czy jedna z warstw sztucznych naczyń krwionośnych. Dzięki temu, że owe włókna tworzą duże powierzchnie i są porowate, umożliwiają łatwiejsze przeprowadzanie dializ. Ich proces powstawania nie jest skomplikowany, o czym mówimy w rozmowie ze specjalistką z AGH. Wyjaśniamy również, przy jakich schorzeniach poza osteoporozą zastosowanie nanowłókien jest bardzo wskazane.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr inż. Urszula Stachewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Data emisji: 2.03.2017

Godzina emisji: 19.16

sm/mg