Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 20.04.2018

Co wiemy o cywilizacji minojskiej?

Monumentalne pałace w Knossos, Fajstos i Malia - to wizytówka cywilizacji minojskiej na Krecie. Naukowcy wciąż spierają się, jak narodziła się ta kultura.

- Cywilizacja minojska to skrót określający cywilizację w fazie największego rozkwitu, czyli cywilizację epoki brązu mniej więcej 3000 do 1500 r.p.n.e. Natomiast ludzie na Krecie byli wcześniej. Kiedyś uważano, że pierwsi ludzie przybyli na Kretę ok. 7 tysięcy lat przed Chrystusem. Teraz raczej skłaniamy się, że ludzie odwiedzali Kretę, czasowo na niej przebywali, znacznie wcześniej - mówi w audycji "Eureka" prof. Krzysztof Nowicki z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który 35 lat swojej zawodowej kariery spędził na Krecie i jest autorem niezwykle frapującej hipotezy na temat rozwoju cywilizacji minojskiej na przełomie III i II tys. p.n.e.

Dlaczego minojskie miasta skupione były wokół wielkich pałaców? Jaki wpływ na upadek cywilizacji minojskiej miał wybuch wulkanu na pobliskiej wyspie Santorini? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Krzysztof Nowicki (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 19.09

kh