Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.07.2018

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.

Socjologowie twierdzą, że starzenie się ludności jest procesem nieuchronnym. Odzwierciedla poprawę warunków życia, prowadzącą do obniżenia umieralności. Wydłużenie życia możliwe jest także dzięki medycynie. Jak naprawdę wygląda starość, często spędzona w samotności?

Prof. Maria Barcikowska podkreśla, że wyróżnikiem starości jest to, że seniorzy wszystko robią wolniej. - Wolniej myślimy, wolniej chodzimy, wolniej wyciągamy wnioski i to dla osób w wieku podeszłym musi być bardzo męczące - mówi neurolog. Zwraca uwagę, że dotkliwą bolączką polskich seniorów jest to, że gorzej widzą i słyszą. Długo czekają na operacje zaćmy i nie mogą się przyzwyczaić do aparatu słuchowego. Zmorą starszych ludzi są też upadki, a wrogiem starszego człowieka jest wanna, do której trzeba wejść i z której trzeba wyjść.

Kampania "Zrozumieć starość" ma przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu oraz pokoleniu czterdziestolatków, najważniejsze ograniczenia związane z funkcjonowaniem osób w wieku powyżej 70 i 80 lat. Ponad pół tysiąca uczniów wzięło udział w warsztatach, dzięki którym młodzież mogła przekonać się jakie utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu przeżywają osoby starsze.

Doświadczenie starości umożliwił specjalny kombinezon, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat. Ubranie osłabia wzrok i słuch, mięśnie, zmniejsza zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne. Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie, pozwala uwrażliwić ich na potrzeby osób starszych i wpłynąć na poprawę stosunku młodych osób do seniorów.

O eksperymencie i jego szczegółach opowiada Przemysław Wiśniewski. - My zachęcamy młodych ludzi, żeby w takim kombinezonie funkcjonowali jakieś 10-15 minut, żeby pochodzili po schodach, naleli sobie wodę, rozwiązali zapętloną sznurówkę i robili takie typowe rzeczy, jakie muszą codziennie wykonywać osoby, które mają lat 80 - mówi gość Jedynki.

Dlaczego dobrą rolę spełniają smartfony? jakiego typu urządzenia i wyposażenie domu mogłyby sprawić, żeby osoba starsza czuła się w nim bardziej komfortowo? Kiedy należy przystąpić do przemodelowania swojego życia? Jaki jest mechanizm starości? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Maria Barcikowska (neurolog), Przemysław Wiśniewski (Fundacja Zaczyn)

Data emisji: 27.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag