Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.09.2018

Szpiczak plazmocytowy. Dlaczego tyle osób umiera?

Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, gdzie konsekwencją jest wyniszczenie kości. 

Chorobę trudno zdiagnozować, bo objawy są niespecyficzne: stan podgorączkowy, brak apetytu, nawracające zakażenia, bóle kostne, poczucie ciągłego zmęczenia, brak sił. Chorobie towarzyszą silne bóle głowy, przypominające migrenę.

Dlatego chory zanim trafi do onkologa i hematologa odwiedza wielu innych specjalistów i jest leczony na wszystko, tylko nie na szpiczaka. Tymczasem pierwsze niezbędne do rozpoznania badania są proste i może je zlecić lekarz rodzinny: badanie ogólne moczu, OB, morfologia.

Podwyższone OB, nad krwistość i białkomocz to sygnały do zlecenia specjalistycznych badań w kierunku szpiczaka plazmocytowego. Wg szacunków NFZ na szpiczaka plazmocytowego cierpi 9,5 tyś Polaków, a taką diagnozę słyszy każdego roku 1,5 tys Polaków.

Prawidłowo rozpoznany szpiczak plazmocytowy początkowo poddaje się leczeniu. Niestety po okresie remisji dochodzi do nieuchronnego nawrotu choroby i staje się ona oporna na stosowane dotychczas leczenie. Na świecie chorzy ze szpiczakiem plazmocytowym żyją od rozpoznania średnio 20 lat, a w Polsce 7.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Anna Dmoszyńska (hematoonkolog, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie), prof. Władysław Jędrzejczak (hematoonkolog), prof. Krzysztof Giannopoulos (hematoonkolog, Kierownik Zakładu Hematologii Doświadczalnej przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie), prof. Torben Plesner (hematoonkolog w Vejle Hospital w Danii)

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 19.09

ag