Radia Wolności

Studenci pomagają sprzątać kosmiczne śmieci

Firma SpaceX przesunęła start rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos m.in satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Rakieta miała wystartować w poniedziałek ok. godz. 19.30 polskiego czasu; nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. 
Satelita PW-Sat2 skonstruowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej
Satelita PW-Sat2 skonstruowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki WarszawskiejFoto: pw-sat.pl
O Audycji

Satelita PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w przestrzeń kosmiczną ma wystartować wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Będzie on czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim studenckim, zbudowanym na Politechnice Warszawskiej. 

Satelita ma pomóc w uporaniu się z problemem kosmicznych śmieci. Chodzi o obiekty, które po zakończeniu własnej misji pozostają na orbicie i zagrażają innym, wciąż czynnym satelitom (bo nie można już nimi sterować). Ponieważ działalność człowieka w kosmosie jest prężna, tego typu obiektów w kosmosie przybywa. Naukowcy na całym świecie szukają metod, które pomogą ten problem rozwiązać. Studenci z Warszawy postanowili stworzyć system, który w przyszłości może problem minimalizować i zapobiegać powstawaniu kosmicznych śmieci zagrażających np. astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 

Najważniejszym zadaniem studenckiego satelity będzie przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego, którego rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. To pozwoli skrócić czas jego przebywania na orbicie z przeszło 15 lat do kilkunastu miesięcy. 

O kosmicznym odkurzaczu i nowej konstrukcji żagla, który jest najważniejszym elementem projektu oraz o przygotowaniach do startu i o tym, czym są takie przedsięwzięcia dla planowania kariery zawodowej przyszłych inżynierów sektora kosmicznego w audycji "Eureka" mówili: Artur Łukasik (wicekoordynator projektu PW-Sat2, odpowiedzialny za analizy misji), Ewelina Ryszawa (od początku projektu przewodziła zespołowi mechanicznemu), Jarosław Czaja (CEO Future Processing strategicznego partnera projektu PW-Sat2 i przedstawiciel konsorcjum FP Space).

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Artur Łukasik (wicekoordynator projektu PW-Sat2, odpowiedzialny za analizy misji), Ewelina Ryszawa (od początku projektu przewodziła zespołowi mechanicznemu), Jarosław Czaja (CEO Future Processing strategicznego partnera projektu PW-Sat2 i przedstawiciel konsorcjum FP Space)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 19.07

PAP/kh

Playlista