Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 22.11.2018

Nowotwory jamy ustnej

Pierwsze objawy raka jamy ustnej mogą przypominać zakażenia rozwijające się w obrębie błony śluzowej, np. aftę. Z kolei symptomy raka gardła są podobne do objawów infekcji górnych dróg oddechowych.
Posłuchaj
  • Nowotwory jamy ustnej (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

To znacznie utrudnia postawienie szybkiej diagnozy i wyleczenie nowotworu. Najbardziej charakterystycznymi objawami raka jamy ustnej są białe albo czerwone plamki, owrzodzenia lub guzki. Mogą one być umiejscowione na bocznej powierzchni języka (rak języka) lub na czerwieni wargowej, zwykle dolnej (w raku wargi). Rak dna jamy ustnej zwykle nacieka na część boczną jamy. Z kolei rak policzka zwykle jest zlokalizowany przy ujściu ślinianki. Guz może pojawić się także na dziąśle, podniebieniu twardym i trójkącie zatrzonowcowym (za drugim zębem trzonowym w żuchwie trzon żuchwy przechodzi w gałąź żuchwy).

Z kolei pierwsze objawy raka gardła to chrypka, która trwa dłużej niż 2 tygodnie i ból gardła. Poza tym chory może skarżyć się na trudności w oddychaniu, a w zaawansowanym stadium choroby na duszności i uczucie ciała obcego w gardle, a także na ból przy połykaniu, który często promieniuje do ucha. Często objawem towarzyszącym jest nieprzyjemny zapach z ust. Badania wykazują, że uprawianie seksu oralnego może powodować raka jamy ustnej. Winny jest wirus HPV, który jest również odpowiedzialny za raka szyjki macicy.

Przy podejrzeniu raka jamy ustnej wykonuje się badanie przedmiotowe (fizykalne), polegające na oglądaniu i dotykaniu widocznych zmian. W przypadku podejrzenia raka gardła lekarz w pierwszej kolejności wykonuje badanie endoskopowe lub laryngoskopię. Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu, lekarz pobiera wycinki tkanki zmienionej chorobowo do biopsji. W obu przypadkach ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie wyników badania histopatologicznego.

W audycji mówiliśmy o przyczynach tworzenia się komórek nowotworowych w ścianie nabłonkowej jamy ustnej. Podaliśmy możliwe scenariusze rozwoju choroby. Dowiedzieliśmy  się, jaka jest profilaktyka przeciwnowotworowa, poznaliśmy wartość diagnostyki stomatologicznej oraz podaliśmy informacje o tym, jakie leczenie proponuje współczesna medycyna. Mówiliśmy też o nowych badaniach nad nowotworami jamy ustnej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Renata Górska (kierująca Zakładem Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM; otrzymała nagrodę - brązową statuetkę w kategorii „promocja zdrowia i profilaktyka” w Konkursie Liderów Ochrony Zdrowia 2018).

Data emisji: 22.11.2018

Godzina emisji: 19.08

abi/kh