Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.04.2019

Nowoczesne zastawki serca polskiego pomysłu

Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej powoduje powiększenie serca, zmniejszenie jego wydajności pracy i obniżenie rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układów: krążenia i oddechowego.

Chcąc rozwiązać te problemy zespół naukowy Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland kierowany przez prof. Pawła Buszmana stworzył projekt polskiej samo pozycjonującej się zastawki aortalnej "InFlow". Do realizacji projektu powołano wieloośrodkowe i multidyscyplinarne konsorcjum "CardValve". Prace rozpoczęto w 2015 r. Właśnie w tej chwili rozpoczęły się badania kliniczne nowego rodzaju zastawek: biologicznej i otrzymanej na bazie polimerów.

Przezskórna technika implantacji zastawek aortalnych o 60 proc. zredukowała śmiertelność wśród chorych. Jest to wynik rewolucyjny. Od dawna nie wymyślono tak skutecznej metody.

Badanie zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W skład Konsorcjum "CardValve" wchodzą: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Balton Sp.z o.o., Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Politechnika Śląska w Gliwicach, Innovations for Heart and Vessels Sp. z o.o., Instytut Zootechniki PIB.

Profesor Buszman opowiada, o drodze do powstania zastawek, także sposobach ich umieszczania w sercu, co powoeduje, ze operacja kardiologiczna została skrócona do godziny i nie wiaże się z koniecznością przeprowadzenia operacji na otwartym sercu.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman (kardiolog interwencyjny, Koordynator ds. leczenia kardiologicznego i nowych technologii medycznych, prezes zarzadu polsko-Amerykańskich Klinik Serca American Heart of Poland)

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag