Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 27.09.2019

Trwają badania nad rękopisami Fryderyka Chopina

Od kilku miesięcy rękopisy Fryderyka Chopina będące w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina są poddawane specjalistycznym badaniom kryminalistycznym. Prof. Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń jako członkowie 3-osobowego zespołu badawczego analizują listy, autografy i notatki artysty.
Posłuchaj
  • Trwają badania nad rękopisami Fryderyka Chopina (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Dokumenty, które są w posiadaniu Instytutu to m.in. obszerne listy, ale i drobne notatki. Wszystkim analizowanych pism jest ok. 130, jednakże nikt nie kwestionuje ich autentyczności. Dlaczego warto je badać? - W ramach projektu, który teraz prowadzimy, nie chodzi o badania autentyczności, czy rękopisy zostały napisane przez Fryderyka Chopina tylko o badanie obrazu tego pisma, jak ono wygląda i czy się zmieniało na przestrzeni życia kompozytora - powiedział prof. Tadeusz Tomaszewski.

Pierwszymi rękopisami, jakimi dysponuje Instytut i które zostały przekazane do badań są laurki oraz wierszyki, napisane przez kompozytora gdy był jeszcze małym chłopcem. Ostatnimi analizowanymi dokumentami są rękopisy pochodzące z lat 40. XX wieku, kiedy to Fryderyk Chopin był u schyłku życia. 

Jednym z bardzo ważnych motywów badań jest ciekawość, o czym mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Piotr Girdwoyń. - Te dokumenty do tej pory nie były poddane analizie kryminalistycznej. (...) Do tej pory ich nie badano, w związku z tym my je przebadamy i prawdopodobnie potwierdzimy ich pochodzenie, autentyczność i do pewnego stopnia będziemy mieli większą wiedzę na temat różnorodności pisma Chopina - dodał profesor. 

Jak zmieniało się pismo kompozytora na przestrzeni lat? Co mówi nam o jego zdrowiu i stanach emocjonalnych? Czy charakter pisma zależny był od języka, w jakim Chopin prowadził korespondencję? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof.Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń (Katedra Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 19.10

DS/ans