Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 24.04.2020

Dzieje Tajlandii, kraju zawsze wolnego

Do 1949 r. ten kraj określano nazwą Syjam, dziś to "państwo Tajów" - czyli Tajlandia, którą corocznie odwiedza 16 mln turystów. Tajowie przybyli na te tereny z południowo-zachodnich Chin w X wieku. Zasymilowali żyjących tu Khmerów, od których przejęli buddyzm. Historię tego kraju przybliża książka "Dzieje Tajlandii", którą napisali Chris Baker i Pasuk Phongpaichit.    

Pierwszą stolicą Tajów była Ajutthaya, którą wzbudzała zachwyt u Europejczyków. Pod koniec XVIII w. najeźdźcy z Birmy zburzyli ją tak, że dosłownie kamień na kamieniu nie pozostał. - Do dzisiaj to wielka trauma u Tajlandczyków - mówi prof. Joanna Jurewicz, tłumaczka książki. Tajowie nie zdecydowali się odbudować miasta i wtedy stolicą został Bangkok, gdzie dziś żyje 10 procent mieszkańców kraju.

Tajlandia nigdy nie była formalnie niczyją kolonią, choć w XIX w. była "wciśnięta" między dwie potęgi kolonialne: od zachodu graniczyła z brytyjskimi Indiami i Birmą, a od wschodu z francuskimi Indochinami.

Jak udało się Tajom zachować niezależność? Prof. Joanna Jurewicz uważa, że w Tajlandii były siły polityczne świadome roli i znaczenia niezależności. Monarchom udało się scalić w jeden naród różne narodowości, wyznające różne religie i mówiące różnymi językami.

Między innymi o tym w rozmowie z prof. Joanną Jurewicz z Wydziału Orientalistycznego UW, tłumaczką.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Joanna Jurewicz (indolog, Wydział Orientalistyczny UW)

Data emisji: 24.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag