Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 24.08.2020

Mokradła, bagna, torfowiska - rola terenów bagiennych w walce z suszą

Pełnią one niezwykłą rolę ochronną dla wielu ekosystemów, a także chronią ludzi. Są one również naturalnym narzędziem w walce ze zmianą klimatu. W "Eurece" porozmawialiśmy o mokradłach i o roli terenów bagiennych w walce z suszą, a także o znaczeniu bagien i torfowisk dla bioróżnorodności.

Posłuchaj
19:44 Eureka 24.08.mp3 Mokradła, bagna, torfowiska - rola terenów bagiennych w walce z suszą (Eureka/Jedynka)

 

Mokradła to ogromne otwarte obszary torfowisk, czasem małe śródleśne bagna, ale też wąskie siedliska wzdłuż naturalnych rzek. Definicja zawartej w tzw. "Konwencji Ramsarskiej" (Międzynarodowej Konwencji o obszarach wodno-błotnych) jest bardzo szeroka. - Obejmuje ona wszystkie tereny na styku wody i lądu łącznie ze wszystkimi wodami śródlądowymi, czyli począwszy od jeziora Bajkał skończywszy na kałuży - podkreśla dr Łukasz Kozub z  Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego - ekspert kampanii #UWażniNaSuszę. 

Problem z suszą 

W lutym 2020 roku doszła do nas informacja, że w Biebrzańskim Parku Narodowym brakuje milionów metrów sześciennych wody, które w poprzednich latach zalegały w gruntach. To powoduje, że wysychają tam bagna i mokradła. - Obserwuje negatywne skutki moich przyrządach pomiarowych. My widzieliśmy w zeszłym roku w dolinie Biebrzy poziom wody na takich torfowiskach. które uznawaliśmy  wcześniej jako żywe rzędu 50-60 cm poniżej poziomu terenu - tłumaczy. 

Niski poziom wody w rzekach, to wyższa temperatura wody i trudne warunki dla wszystkich form życia. Wody jest mniej nawet w dużych rzekach nizinnych takich jak Narew czy Biebrza. - Mamy do czynienia z pogłębiającą się suszą (...). Bardzo ważne są zasoby wód gruntowych i trzeba zdawać sobie sprawę, że ich łączność z tym co się dzieje na powierzchni jest ograniczona, bo one są głęboko. Teraz my odczuwamy obniżenie się poziomu wód gruntowych, co skutkuje wysychaniem bagien, źródeł oraz tym, że rzeki zaczynają gubić wodę przez dno - mówi ekspert. 

 Coraz cieplejsze zimy 

Rosnące z roku na rok temperatury zimowe powodują, że mamy coraz cieplejsze zimy, a system topnienia śniegu był bardzo ważnym wiosennym źródłem zasilania gleb. - Śnieg wydawał się być dobrym sposobem zasilania wody, bo działał jak naturalna retencja - wyjaśnia gość audycji. - Teraz częściej mamy łagodne zimy, podczas których mamy do czynienia z niżami i tak naprawdę zimą jest więcej opadów, tylko woda nie pada w postaci śniegu tylko w postaci deszczu. (...) Deszcz nie jest w stanie wsiąknąć do wód gruntowych, śnieg miałby taką szansę - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: dr Łukasz Kozub (Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert kampanii #UWażniNaSuszę i członek Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł)

Data emisji: 24.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans