Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.10.2020

Onkolog: można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór

Statystyki notują wzrost liczby kobiet chorych na raka szyjki macicy i raka piersi, a prognozy malują coraz gorszy obraz. Ale nowotworom można skutecznie zapobiegać, trzeba tylko chcieć zastosować parę zasad. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, namawia panie do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych i zaleca zmianę modelu życia.

Lekarz podkreśla, że wzrost zachorowań łączy się ze stylem życia i modelem współczesnej kobiety, który predestynuje do tego, że nowotworów może być więcej, jeżeli nie wdrożymy szerokiej edukacji, nie wdrożymy takiego modelu troszczenia się o własne zdrowie i korzystania z badań, służących wczesnemu wykrywaniu chorób nowotworowych. Przede wszystkim zaś ważne jest zapobieganie nowotworom w ramach prewencji i szczepień ochronnych.


Posłuchaj
20:47 Eureka 8-10-2020.mp3 Zapobieganie rakowi piersi i szyjki macicy (Eureka/Jedynka)

 

Janusz Meder podkreśla, że prewencja i profilaktyka powodują, że później mniej wydaje się na leczenie chorych. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia akurat rak piersi i rak szyjki macicy pokazują, jak wiele można zdziałać, żeby było mniej zachorowań, żeby więcej kobiet można było wyleczyć, żeby przede wszystkim można było nowotwory rozpoznawać we wczesnej fazie choroby wtedy, kiedy jest ona w fazie możliwej do całkowitego wyleczenia.

.

Lekarz podkreśla, że można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory, tylko trzeba tego chcieć. - Chcieć zmienić swój styl życia, chcieć uczestniczyć w bezpłatnych badaniach przesiewowych, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby - mówi.
Wylicza, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Najważniejsza jest stała aktywność fizyczna, nawet półgodzinny spacer szybkim krokiem dwa razy w tygodniu. Unikanie życia w przewlekłym stresie, co we współczesnym świecie jest trudne, bo żyjemy w permanentnym "wyścigu szczurów". Ważne jest ograniczenie picia alkoholu, a w Polsce akurat spożycie alkoholu rośnie szczególnie wśród kobiet. - A to jedna z przyczyn zachorowań na raka piersi - ostrzega onkolog. Do czynników ryzyka zalicza się również palenie tytoniu i otyłość.

.

Janusz Meder przypomina, że są szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który powoduje raka szyjki macicy. Takie szczepienia trzeba wykonać zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców, bo wirus przenosi się drogą płciową. Ochronną funkcję zmniejszającą prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi pełni karmienie dziecka piersią co najmniej pół roku, a nawet rok. Lekarz ubolewa też, że niedostateczna liczba kobiet zgłasza się na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.  

Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji:  Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Janusz Meder (Prezes Polskiej Unii Onkologii z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego)

Data emisji: 8.10.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag