Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 19.02.2021

Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, który otwiera poczet polskich uczonych o światowej renomie. W uznaniu zasług na polu astronomii Kopernik został zatem patronem wszystkich polskich uczonych.

shutterstock_1033768401200.jpg
Jak odkrycia Mikołaja Kopernika zmieniły świat?

Prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii, zwraca uwagę, że nie wiemy o wielu rzeczach związanych z Kopernikiem. Wśród zagadek jest np. nierozstrzygnięta sprawa, kiedy Kopernik wpadł na pomysł opracowania astronomii heliocentrycznej, które zaowocowała traktatem "O obrotach" ("De revolutionibus").

Posłuchaj
20:57 2021_02_19 19_07_07_PR1_eureka.mp3 Czego nie wiemy o Mikołaju Koperniku (Eureka/Jedynka)

 

Kopernik1200.jpg
Miasto Kopernika nad Zalewem Wiślanym

Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że choć Kopernik miał wykształcenie prawnicze, medyczne i ekonomiczne, to astronomią zainteresował się już podczas studiów w Akademii Krakowskiej. - Astronomia to było jego prywatne hobby, które uprawiał na poziomie zawodowym, jakbyśmy to dzisiaj określili - mówi profesor.

Zarys teorii heliocentrycznej był już w 1514 roku

Najprawdopodobniej na pomysł sformułowania heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego między studiami w Krakowie a rokiem 1514. To prawie 20 lat. - Dlatego ta zagadka jest taka ciekawa, bo wiemy, że w 1514 roku istniał już rękopis traktatu, w którym na 16 kartach Kopernik wyłożył zarys swojej teorii - wyjaśnia historyk.


I tu rodzi się kolejna zagadka. Wiadomo, że Kopernik swój traktat przesłał do kilkunastu osób, ale naukowcy nie wiedzą do kogo dokładnie. Do naszych czasów zachowały się trzy egzemplarze traktatu, z których żaden nie jest oryginałem. A lista odbiorców wzbogaciłaby wiedzę, z kim astronom utrzymywał naukowe kontakty.

Co ciekawe, Kościół traktował Kopernika jako uznanego astronoma i nawet zasięgał rady co do planowanej reformy kalendarza. Napięcia związane z teorią heliocentryczną stojącą w sprzeciwie do uznanych kościelnych dogmatów miały przyjść dopiero za kilkadziesiąt lat.

Czy poznamy pełen życiorys Kopernika?

Nie znamy także wielu szczegółów z życia astronoma, tym bardziej intryguje pytanie: co mogła zawierać jego biografia spisana na podstawie rozmów z Kopernikiem przez jego jedynego ucznia, Jerzego Joachima Retyka, który specjalnie przyjechał do Fromborka, żeby porozmawiać z polskim naukowcem. To było cztery lata przed śmiercią Kopernika. Ta relacja niestety zaginęła. - Gdybyśmy poznali życiorys Kopernika, którym podzielił się z Retykiem, to byłaby niezwykle wzbogacająca lektura, bo o życiu astronoma, zwłaszcza tym związanym z codziennością, nie wiemy tak dużo, jakbyśmy chcieli - zaznacza prof. Jarosław Włodarczyk

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie)

Data emisji: 19.02.2021 

Data emisji: 19.07

ag