Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 23.04.2021

Napoleon nie został otruty. Ostatnie lata życia cesarza Francuzów

17 października 1815 roku Napoleon Bonaparte postawił stopę na Wyspie Świętej Heleny. Zesłany po klęsce pod Waterloo, właśnie tam dożył swych lat. Z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy śmierci francuskiego cesarza, rozmawialiśmy o schyłku jego życia. - Cesarz nie został otruty, choć nie chcą w to uwierzyć zwolennicy teorii spiskowych - mówi profesor Dariusz Nawrot.
Posłuchaj
  • Ostatnie lata życia Napoleona Bonaparte (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Czytaj też:
waterloo-699669_1280.jpg
Bitwa pod Waterloo. Koniec Napoleona, początek nowej Europy

Miejsce odosobnienia dla Napoleona wybrano bardzo skrupulatnie. Wulkaniczna wyspa o powierzchni nieznacznie przekraczającej 120 kilometrów kwadratowych, rzucona gdzieś pośrodku Oceanu Atlantyckiego, gwarantowała, że skazańcowi nie uda się uciec. Warunki, w jakich mieszkał Napoleon, nie były godne cesarza, choć zajął dawną letnią rezydencję gubernatora Wielkiej Brytanii. Nie była ona nawet ogrzewana. 5 maja 1821 roku Bonaparte zmarł, a bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór żołądka.


Posłuchaj
23:55 2021_04_23 19_29_52_PR1_eureka.mp3 Ostatnie lata życia Napoleona Bonaparte (Eureka/Jedynka)

 

Nie wszyscy chcą się pogodzić z naturalnym odejściem Napoleona, a teoria o otruciu była niezwykle popularna. Wskazywano m.in. na zawartość arszeniku we włosach Napoleona. - Ale jak przebadano próbki, które zachowały się, a nie dotyczyły okresu pobytu na Wyspie Świętej Heleny, to okazało się, że poziom arszeniku cały czas jest taki sam - mówi prof. Dariusz Nawrot.  Mogłoby się wydawać, że od najmłodszych lat Napoleon mógł być podtruwany. - To jest oczywistą bzdurą - zaznacza.

Historyk wyjaśnia, że w owych czasach arszeniku w otoczeniu ludzi było bardzo dużo. Tapety były pokrywane arszenikiem, żeby nie traciły koloru, służył też jako lekarstwo. Co ciekawe, część tego arszeniku pochodziła z kopalni w Złotym Stoku w Kotlinie Kłodzkiej.

Napoleon zmarł na raka żołądka, a zaczął chorować trzy lata przed śmiercią. W chorobę niemal do końca nie wierzyli Anglicy i sądzili, że cesarz symuluje, aby wymóc zmianę miejsca zesłania, choć lekarze, także angielscy, potwierdzali, że są to objawy chorobowe. W ciągu trzech lat pobytu na wyspie Napoleon stracił 3/4 wagi i z ok. 90 kilogramów schudł do 24 kg. - To był stan stopniowej degeneracji organizmu w wyniku rozwijającej się choroby nowotworowej - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Przypomina, że rak żołądka to była rodzinna choroba, bo zmarł w jej efekcie ojciec, a brat i siostra również byli na nią chorzy.

Napoleona pochowano na Wyspie Świętej Heleny, a na mogile złożono kamień bez napisu. W 1840 roku jego zwłoki przewieziono do Paryża i złożono w sarkofagu, w Kościele Inwalidów. 


YouTube.com/Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum

Ponadto w audycji:

Galeria Sztuki Starożytnej wraca do Arsenału Książąt Czartoryskich Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa, na którą składa się 1000 eksponatów, w sposób atrakcyjny przybliży rozwój kultur starożytnych. Znaczną część ekspozycji stanowią zbiory pozyskane jeszcze w XIX wieku przez księcia Władysława Czartoryskiego. O tym, co zobaczą zwiedzający i na kiedy planowana jest inauguracja wystawy, mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, profesor Andrzej Szczerski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Dariusz Nawrot (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 23.04.2021 

Godzina emisji: 19.29

ag