Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 16.08.2021

Na zdrowie! Dlaczego kichamy?

- Kichanie to odruch obronny. Zazwyczaj kichamy po to, żeby wyrzucić z siebie substancje, które nasz organizm uważa za niepotrzebne - mówi w audycji "Eureka" prof. Krzysztof Kowal z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. 

czytaj więcej
ogórki_ok.jpg
Czy jedzenie ogórków kiszonych zmniejsza lęk społeczny?

Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. W Polsce z dokuczliwymi objawami alergii ma problemy około 40 proc. osób. Jednym z najczęstszych objawów pylenia roślin jest właśnie kichanie, ale jak zaznacza gość Programu 1 Polskiego Radia, nie musimy kichać tylko dlatego, że jesteśmy alergikami.

- Alergia to tylko jeden element. Kichamy także na przykład dlatego, że do naszego układu oddechowego dostają się substancje takie jak zanieczyszczenia czy substancje drażniące, które są w naszym otoczeniu- zaznacza prof. Krzysztof Kowal. - W naszym środowisku jest wiele substancji, które mogą wywołać takie objawy. Klasycznym przykładem mogą być ostre zapachy, jak cebula czy pieprz - dodaje.


Posłuchaj
24:31 _PR1_AAC 2021_08_16-19-30-10.mp3 Dlaczego kichamy? (Eureka/Jedynka)

 

Jak zaznacza ekspert, samo kichanie nie jest groźne. Groźna może być natomiast choroba, które je wywołuje.

Wbrew panującymi w niektórych kręgach mitowi, podczas kichania nie dochodzi od zatrzymania serca, a jego działanie nie jest na tyle mocne, by mogło doprowadzić do śmierci.

Ponadto w audycji:

- "Swoje ofiary dusi, po czym połyka" - taki post pojawił się niedawno na Facebooku Lasów Państwowych, post informujący o spotkaniu w polskich lasach rzadkiego gatunku węża dusiciela - gniewosza plamistego, często mylonego z jadowitą żmiją zygzakowatą.

W audycji mówiliśmy o tym - jak odróżnić gniewosza od żmii, czy jest on niebezpieczny dla człowieka i zwierząt domowych... i co zrobić, gdy spotkamy węża w lesie? Naszym goście był dr Stanisław Bury z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, które prowadzi badania węży i monitoruje występowanie gniewoszy w Polsce.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Krzysztof Kowal (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 19.30 

kh