Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 22.02.2011

Cudowna nowoczesność słoweńskiej architektury

Słoweńska architektura cieszy się wielkim uznaniem w Europie. Tajemnice jej sukcesu zdradza nieco wystawa we wrocławkim Muzeum Architektury.
Nowoczesna architektura SłoweniiNowoczesna architektura Słoweniifot. www.ma.wroc.pl
Posłuchaj
  • O wystawie poświęconej słoweńskiej architekturze w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Czytaj także

W ostatnich latach Słowenia przeszła radykalne zmiany - wstąpiła do UE i weszła do strefy Euro. Jako niezależne państwo od 1991 roku stara się dogonić Europę także w dziedzinie architektury. Działania Słowenii w tej materii nie pozostają bez odzewu, architekci z tego kraju zostają laureatami wielu nagród. Międzynarodowe uznanie odzwierciedla kreatywność i pasję współczesnego budownictwa Słowenii.

Na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury prezentowanych jest 36 obiektów, reprezentujących wszelkie dziedziny twórczości – od budynków mieszkalnych i biurowych, przez handlowe po inwestycje publiczne. O tej wystawie w Europejskim Magazynie Kulturalnym mówili: architekt Zbigniew Maćkow i kurator wystawy Michał Duda.

Każda architektura ma dwa aspekty – kształtowana jest przez ogólnoświatową modę, ale charakter lokalny nie pozostaje bez znaczenia. Style regionalne są odpowiedzią na specyficzną sytuację społeczną, kulturową, a także ekonomiczną. Autorzy wystawy wychodzą z założenia, że to właśnie różnorodność decyduje o bogactwie architektury, jej kolorycie i atmosferze. Styl Słowenii jest kształtowany przez warunki, w których powstaje – przez specyfikę inwestorów, historyczne dziedzictwo, położenie geograficzne i wiele innych czynników. Andrej Hrausky i Maya Ivanič – pokazują obiekty zrealizowane w ciągu ostatnich 10 lat, nie jako osobne zjawisko, ale jako wynik wielowiekowego rozwoju kraju.

Zdaniem Zbigniewa Maćkowa niezwykłe sukcesy słoweńskich architektów to połączenie tradycji tego kraju z bliskością dobrych wzorców architektonicznych sąsiadów – Włoch, Austrii i Węgier. Z kolei Michał Duda zwrócił uwagę, że tradycje Słowenia ma właściwie podobne do Chorwacji i Serbii. Sukces w dziedzinie architektury zatem widzi przede wszystkim jako efekt edukacji i sprzyjających warunków ekonomicznych

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

Aby wysłuchać audycji kliknij ikonę dżwięku "O wystawie poświęconej słoweńskiej architekturze w Muzeum Architektury we Wrocławiu", w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)