Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 17.08.2020

Tomasz Walczak: dziś uzasadnione są pytania o przyszłość Aleksandra Łukaszenki

- Tydzień temu nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do czegoś takiego, że będziemy zadawali sobie pytania o to, czy Aleksander Łukaszenka w ogóle przetrwa ten maraton wyborczy. Dziś pytania o jego przyszłość są uzasadnione - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak z "Super Expressu". Gościem "Debaty dnia" był również Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".

W środę odbędzie się nadzwyczajny wideoszczyt przywódców Unii Europejskiej poświęcony sytuacji na Białorusi. O zwołanie takiej konferencji wnioskował premier Mateusz Morawiecki. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał wideokonferencję na godzinę 12.00.

mid-epa08607531 (1).jpg
B. urzędnik Pentagonu: to ostatni gwóźdź do trumny reżimu Łukaszenki

Odnosząc się do zapowiedzianego szczytu Rady Europejskiej, Tomasz Walczak z "Super Expressu" stwierdził, że trudno powiedzieć, co miałby on wnieść do sprawy. Jak podkreślił, obecnie ważniejsze rzeczy odbywają się - o czym się nie mówi głośno, ale tak zapewne jest - na poziomie nieformalnych kanałów dyplomatycznych. Tutaj wskazał przede wszystkim na linię Unia Europejska-Rosja, argumentując, że Moskwa jest głównym rozgrywającym na wschodzie Europy. Równocześnie jednak podkreślił, że te działania są mocno ukryte i nie wiadomo, co z nich wyniknie.

Czytaj również:

- Na razie najważniejsze rzeczy dzieją się na Białorusi. Ta - można już tak powiedzieć - rewolucja, ta niesamowita mobilizacja społeczna w walce przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, trwa już ponad tydzień. Tydzień temu nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do czegoś takiego, że będziemy zadawali sobie pytania o to, czy Łukaszenka w ogóle przetrwa ten maraton wyborczy. Wydawało się, że tę sytuację opanuje, a dzisiaj rzeczywiście pytania o jego przyszłość są uzasadnione - podkreślił publicysta.

Z kolei Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej" zwrócił uwagę na to, że pojawiła się informacja na temat deklaracji Alaksandra Łukaszenki, który w poniedziałek rano stwierdził, że gotów jest faktycznie rozpisać nowe wybory prezydenckie, jednak musiałoby to być poprzedzone wprowadzeniem nowej konstytucji przyjętej przez naród w referendum.

strajk mtz pap 1200 .jpg
Polska i kraje bałtyckie razem w sprawie Białorusi. Prezydent: podtrzymujemy gotowość wsparcia

- Nie wiadomo, czy to jest oznaka wyraźnego ustępstwa, czy Łukaszenka będzie mnożył dalej pewne biurokratyczne i inne pomysły, żeby działać zgodnie z hasłem "dobrze, zgodzę się na pewne rozmowy, ale za dwa tygodnie, trzy tygodnie, cztery tygodnie", kiedy entuzjazm i pasja do zmian, która objawiła się na Białorusi, będzie mniejsza. Wydaje mi się, że ta informacja jest niesłychanie ważna - mówił publicysta.

Posłuchaj
46:26 PR24_MPLS 2020_08_17-18-05-57_DebataDnia.mp3 Paweł Badzio i Tomasz Walczak o sytuacji na Białorusi ("Debata dnia" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska), Tomasz Walczak ("Super Express")
Data emisji: 17.08.2020
Godzina emisji: 18.06

IAR/PR24/jmo