Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Natalia Jasińska 01.01.2022

Podsumowanie 2021 roku. Karnowski o sporze Warszawa-Bruksela: UE jest jednocześnie graczem i sędzią

- Jeśli chodzi o spór z UE, to obraz jest bardzo ciężki, ponieważ niestety jest to silniejszy przeciwnik, który dysponuje pozycją sędziego. Jest stroną na boisku i ma sędziego z gwizdkiem, czyli Trybunał Sprawiedliwości UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli również Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu") oraz Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy").

Goście PR24 podsumowali wydarzenia mijającego roku. Według prowadzącego trzema najważniejszymi wydarzeniami, które będą mieć też konsekwencje na nadchodzące lata, były: spór między Komisją Europejską a polskim rządem, zmiany w opozycji, czyli powrót Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej i uchwalenie Polskiego Ładu

Jacek Karnowski podkreślił, że tych wydarzeń jest więcej. Przypomniał, że również na polskim gruncie mamy zderzenie z Białorusią. - Jest to kwestia międzynarodowa, ale miała bardzo silne odbicie krajowe - powiedział. Dodał, że "możemy mówić też o drżeniu koalicji rządowej". - Wisiało nad nami to, czy ten rząd w ogóle przetrwa - podsumował redaktor naczelny tygodnika "Sieci"

- Jeśli chodzi o spór z UE, to obraz jest bardzo ciężki, ponieważ niestety jest to silniejszy przeciwnik, który dysponuje pozycją sędziego. Jest stroną na boisku i ma sędziego z gwizdkiem, czyli Trybunał Sprawiedliwości UE: instytucję, która ma być dla tych słabszych państw suwerenem. Wciąż stoimy nad tym pytaniem, co z tym zrobić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Karnowski.

Z kolei Hubert Biskupski stwierdził, że oprócz kryzysu na wschodniej granicy dołożyłby jeszcze kwestię dekompozycji obozu władzy oraz dużą inflację i kryzys gospodarczy, który pojawia się nam nad horyzontem. - To są rzeczy, które będą miały wpływ na naszą politykę w 2022 roku - podkreślił. 

Jeśli chodzi o konflikt z TSUE, powiedział, że ten spór toczy się już od wielu lat. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy on przybrał na sile - zauważył.  Dodał, że "patrząc na wywiady Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy, w których obaj liderzy Zjednoczonej Prawicy zgodnie krytycznie ocenili tzw. reformę sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że właśnie ten spór to pochodna tej reformy sprawiedliwości". - Nie widzę tutaj dobrego rozwiązania - dodał. 

Z kolei Piotr Lisicki podkreślił, że w tym roku dominowała jeszcze kwestia walki z pandemią. Stwierdził, że jest to "wydarzenie nie tylko medyczne, ale polityczne". Postawił również pytanie, czy strategia rządowa, która została przyjęta, jest udana, czy też nie. 

Jeśli chodzi o kwestie europejskie, ocenił, że polski rząd popełnił bardzo poważny błąd w listopadzie i grudniu 2020 roku (podczas negocjacji dot. unijnego budżetu), który rzutował na nasze relacje z UE. Dodał jednak, że "argumenty merytoryczne w relacjach z UE są po stronie polskiej". 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
51:42 PR24_AAC 2021_12_31-23-06-03.mp3 Debata publicystów Polskiego Radia 24. Gośćmi Mirosława Skowrona byli: Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu"), Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci") i Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy")

 

***

Audycja: Debata Publicystów

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu"), Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci") i Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy")

Data emisji: 31.12.2021

Godzina: 23.06

nj