Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 20.06.2016

Polsko-chińskie memorandum ws. bezpieczeństwa żywności. Dotyczy nie tylko eksportu jabłek czy wieprzowiny

W pierwszym dniu wizyty Przewodniczącego Chin Xi Jinpinga w Polsce w ministerstwie rolnictwa podpisano polsko-chińskie memorandum o współpracy w obszarze zdrowia zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwa zywności.
Posłuchaj
  • Jakie polskie produkty spożywcze mają największe szanse na dalszy podbój chińskiego rynku, mówią goście w audycji Agrofakty w radiowej Jedynce. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Kolejne trzy umowy, dotyczące warunków obrotu jabłkami, wieprzowiną oraz drobiem, podpisane zostały w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL wraz z innymi umowami gospodarczymi.

Duża szansa dla polskich jabłek i wieprzowiny

Umowy otwierają drogę do eksportu polskich jabłek do Chin, a także uruchamiają procedury  związanych z powrotem na chiński rynek wieprzowiny z naszego kraju.


Czytaj więcej
jabłka free 1200.jpg
Chiński minister: otwieramy drzwi na polskie jabłka. Podpisano memorandum o współpracy ws. bezpieczeństwa żywności

Na zwiększenie eksportu do Chin liczą też inni polscy producenci żywności

Te nadzieje oparte są  na dotychczasowych osiągnięciach polskich firm. Między innymi mają się czym pochwalić producenci przetworów mlecznych. Polskie zakłady mleczarskie oraz drobiarskie mają certyfikaty dające dostęp do chińskiego rynku.

̶  Wiele polskich zakładów z tej branży uzyskało dostęp do rynku chińskiego, i to nas wyróżnia na tle krajów unijnych, podkreśla Agnieszka Maliszewska - dyrektor Polski Izby Mleka, która uczestniczyła niedawno w misji gospodarczej do Chin, zorganizowanej przez Unię Europejską, pod kierownictwem komisarza do spraw rolnictwa i rozwoju wsi Phila Hogana.

Jak podkreśla, aż 71 polskich zakładów posiada certyfikaty pozwalające na eksport wyrobów mleczarskich do Chin, wartość ubiegłorocznego eksportu  tych wyrobów wyniosła 42 mln euro.

Rosną szanse na eksport wyrobów mlecznych, choć nie będzie to łatwe

Polskie firmy mleczarskie chcą zwiększyć eksport do Chin, między innymi  mleka w proszku, mleka UHT i serwatki. Jednak  nie będzie to łatwe.

Polskie mleko droższe od unijnego

̶  Sytuacja w jakiej znaleźli się unijni, w tym polscy producenci przetwórcy mleka, nie pozwala im na konkurowanie ceną wyrobów, wyjaśnia Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

̶  Chińscy kontrahenci będą wybierali tańsze od naszych produkty – mówi Waldemar Broś.

Szanse na wzrost eksportu do Chin polskich słodyczy

Na zwiększenie sprzedaży do Chin liczą też nasi producenci wyrobów słodyczy, w tym wyrobów czekoladowych. Takie plany mają Marzena i Andrzej Tkaczukowie  właściciele firmy MAT ze Starachowic.

Jak wyjaśnia  pani Marzena, wejście na chiński rynek wymagało długotrwałych zabiegów.

Polska wieprzowina coraz bliżej Chin

Polska chce sprzedawać  do Chin wieprzowinę. Niestety  ze strony chińskiej trwa blokada  importu ze względu na wystąpienie w naszym kraju Afrykańskiego Pomoru Świń. Chińczycy długo nie chcieli zgodzić się na wprowadzenie zasady regionalizacji czyli importu  z tych rejonów Polski, gdzie choroba nie dała znać o sobie. Teraz, w wyniku podpisanej umowy, sytuacja może ulec zmianie.

̶  Przed  pojawieniem się ASF, eksport budził satysfakcję, podkreśla Wiesław  Różański, przewodniczący Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

W trakcie pobytu prezydenta Chin  planowane jest podpisanie około 40 porozumień handlowych i umów dwustronnych.

Podczas wizyty  dyskutowana jest  chińska koncepcja  tworzenia tak zwanego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli  drogi handlowej, łączącej Chiny  z Europą. Nasz kraj może być dla Chińczyków  bramą na kontynent europejski.

Dariusz Kwiatkowski, jk