Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 28.06.2016

Polski drób jedzie do RPA. Pomogły pieniądze z UE

W cieniu porozumień dotyczących eksportu żywności, w tym drobiu, podpisanych z Chińczykami, znalazło się sfinalizowanie negocjacji dotyczących handlu z Republiką Południowej Afryki.
Posłuchaj
  • Polska będzie eksportowała drób do RPA o tym w audycji Afro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Nastąpiło to podczas wizyty w RPA Jacka Boguckiego sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Udało nam się doprowadzić do końca rozmowy na temat uzgodnienia warunków weterynaryjnych eksportu na ten rynek – podkreśla gość.  

Obiecujący rynek

Jak podkreśla Rajmund Paczkowski - prezes Krajowej Rady Drobiarstwa -Izby Gospodarczej, zawarcie umowy otwierającej możliwości eksportu, było między innymi efektem ubiegłorocznej wizyty południowoafrykańskich inspektorów weterynaryjnych w Polsce.

- Inspekcja weterynaryjna z RPA kontrolowała fermy i zapoznawała się z techniką produkcji w zakładach. Opinia była bardzo pozytywna. To oznacza, że już niebawem będziemy mogli wysyłać nasze towary do tego kraju. A jest to duży rynek, który sprowadza około 200 tys. ton mięsa drobiowego – wyjaśnia prezes.  

Podstawa to zaufanie

Warte odnotowania jest zaufanie jakim darzą polskich partnerów  odbiorcy naszych produktów. 

Polskie firmy, rozpoczynające wysyłkę drobiu do RPA, nie będą już  ponownie sprawdzane przez afrykańskich kontrahentów, na miejscu w Polsce, zaznacza wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.  

- Nie będzie konieczności wizyty przedstawicieli RPA w tych firmach. To polskie służby będą mogły przekazując odpowiednią dokumentację potwierdzić zdolność firmy do eksportu – podkreśla rozmówca.   

Pieniądze z UE na promocje

Zdaniem Rajmunda Paczkowskiego szefa Krajowej Rady Drobiarstwa, przy zdobywaniu dostępu do kolejnych rynków, bardzo dużą rolę odgrywają działania promocyjne. 

- Otwarcia, które robimy są pokłosiem promocji z wykorzystaniem funduszy unijnych, która odbywa się w Chinach, RPA i Wietnamie. Wietnam mamy otwarty. RPA i Arabia Saudyjska będą otwarte lada moment – wylicza.

Rozmowy z Chinami

W przypadku Chin, jeszcze przed wizytą prezydenta tego kraju w Polsce doszło do podpisania porozumienia między Krajowa Radą Drobiarstwa i chińskim Stowarzyszeniem Kontroli i Kwarantanny Towarów Importowanych i Eksportowych. 

Wartość eksportu polskiego drobiu do Chin w roku 2015, gdy uprawnienia do sprzedaży na tamtejszym rynku miało tylko 5 polskich zakładów, wyniosła około 70 milionów euro. Jeśli nowe umowy z konkretnymi odbiorcami zostaną podpisane, kwota ta wzrośnie do około stu milionów euro.

W roku 2015 wartość całego polskiego eksportu drobiu wyniosła  ponad miliard osiemset milionów euro.

Za ostatnie pięć miesięcy bieżącego roku polscy drobiarze  odnotowali dynamikę produkcji wynoszącą 115 proc..  

Dariusz Kwiatkowski, abo