Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 20.08.2016

Ekożywność: Polak wyda 4 euro, Szwajcar 190 euro

Europejczycy coraz bardziej doceniają ekologiczną żywność. W 2014 r. rynek sprzedaży ekoproduktów w UE wzrósł o 7,4 proc. i osiągnął prawie 24 mld euro.
Posłuchaj
  • O rynku ekożywności w Polsce na tle UE w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Edyta Kochlewska redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Z danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, przyrost dotyczył największych rynków: niemieckiego, francuskiego, brytyjskiego oraz włoskiego. W Polsce rynek sprzedaży tego segmentu oszacowano na 700 mln zł i mimo wzrostu to wciąż ułamek w ogólnej sprzedaży żywności.

- Szacuje się, że rocznie rynek żywności ekologicznej rośnie o 20 proc. . To może wydawać się imponującą wartością, ale należy pamiętać, że baza do porównania jest bardzo niska. W całym rynku żywności, produkty ekologiczne to 0,2-0,4 proc. w zależności od szacunków. Kolejna sprawa to, ile Polacy wydają na żywność ekologiczną, mówi się o 4 euro rocznie na statystycznego Polaka - wyjaśnia Edyta Kochlewska redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl.

Daleko za Europą

A to wciąż niewiele w porównaniu z tym, ile wydaje statystyczny Europejczyk

- Szwajcar wydaje nawet 190 euro, a średnia dla Unii Europejskiej to jest 44 euro na mieszkańca na rok - dodaje.
 
Nie tylko moda

Mimo, że wciąż niewiele wydajemy na ekożywność, to jednak wyraźnie zainteresowanie bio produktami rośnie. To wynik większej świadomości Polaków i mody na zdrowy styl życia, ale także efekt bogacenia się polskiego społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, w najbliższych latach rynek nadal będzie się rozwijał w podobnym tempie.

- Nakłada się na to parę czynników. Jednym z nich to jest bogacące się społeczeństwo, które wydaje pieniądze inaczej. Drugi czynnik to moda i stawianie na zdrowe odżywianie.  Polska jest 5 w UE z odsetkiem osób otyłych - przypomina ekspertka.
 
I to już widać. Coraz chętniej bowiem poszukujemy zdrowej żywności na biobazarach lub kupujemy bezpośrednio u rolników. I choć w Polsce rynek zdrowej czy ekologicznej żywności będzie rósł, to wciąż daleko nam do Zachodu. W całym rynku spożywczym segment ekoproduktów to zaledwie 0,3 proc. Na Zachodzie jest on dziesięciokrotnie większy, a dynamika wzrostu nie słabnie.

Elżbieta Szczerbak, abo