Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 13.12.2016

UE eksportuje mięso do Chin, a Polska do UE

Żywność jest towarem bardzo wrażliwym. Afrykański pomór świń, a ostatnio jeden przypadek ptasiej grypy stwierdzony u gęsi domowych praktycznie eliminuje możliwości eksportu tych gatunków mięsa na rynki pozaunijne.
Posłuchaj
  • O sytuacji na rynku mięsa w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Polsce producenci rekompensują to sprzedażą do Unii Europejskiej.

Eksport drobiu zapewne przekroczy w tym roku 1 milion ton – jak spodziewają się producenci, ale sytuacja się skomplikowała z powodu wystąpienia ptasiej grypy u drobiu domowego, mówi Dorota Pasińska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Myślę, że przekroczymy ten przewidywany milion ton i jednak zaobserwujemy mniejszą wartość eksportu w grudniu. Będzie to związane w wystąpieniem ptasiej grupy i pewne kraje zrezygnują w związku z tym z kupowaniem mięsa z Polski – przewiduje ekspertka.  

Chiny mało dostępne dla Polski

Podobnie ma się sprawa z wieprzowiną, na którą duży popyt występuje w Chinach. Polska z uwagi na ASF nie może do nich bezpośrednio eksportować – dodaje Pasińska.

- Wiele krajów unijnych może tam eksportować swoje produkty. W Chinach znacznie spadło pogłowie trzody. Dlatego Chiny i inne kraje azjatyckie chętnie kupują wieprzowinę z Unii Europejskiej. Polska w związku z tym może bez problemu alokować krajowe mięso na rynku unijnym. Z tego m.in. wynika sukces naszego eksportu – tłumaczy.

Witold Choiński z organizacji Polskie Mięso potwierdza, że wzrósł dynamicznie eksport do Unii Europejskiej.

- UE zaś eksportuje do Chin, tamtejszy rynek jest bardzo chłonny zarówno na szynki, boczki, jak i inne element trzody chlewnej – wyjaśnia.

Najlepsze mięso na eksport

Polska sprzedaje też zagranicę wołowinę bardzo dobrej jakości – dodaje Jerzy Wierzbicki z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Bydła Mięsnego

- Najlepsze tusze i najlepsze elementy wyjeżdżają na eksport. To co zostaje jest sprzedawane do polskiego konsumenta – mówi.

To prawda, choć nie do końca – przyznaje ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

- Gros bardzo dobrej jakości wołowiny jest przedmiotem eksportu. My takiego mięsa wysokiej jakości w Polsce nie mamy zbyt wiele, ponieważ udział bydła typowo mięsnego w kraju jest niewielki. Stąd też częściowo te informacje są prawdziwe, ale też nie do końca, bo gros podarzy w strukturze stanowi mięso krów, które były wykorzystywane do produkcji mleka. W 2016 roku eksport wołowiny ma wynieść 440 tys. tom  – dodaje.

Sprzedaż wieprzowiny na rynki unijne powinna w tym roku wynieść niecałe 700 tysięcy ton.

Trzeba dodać, że w tym roku  eksport wieprzowiny stanowił 64 procent  całkowitego eksportu mięsa z Unii Europejskiej. Przyczynił się do tego przede wszystkim większy popyt na nią w Chinach.

Aleksandra Tycner, abo