Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 20.01.2018

Jest dobrze, ale utrzymanie wysokiego tempa eksportu naszej żywności nie będzie łatwe

Ponad 27 mld euro to prognozowana wartość eksportu żywności z Polski w 2017 r. Czy taki eksport da się utrzymać na dłuższą metę. O tym Elżbieta Mamos rozmawiała na antenie radiowej Jedynki z Jakubem Oliprą z Credit Agricole.
Posłuchaj
  • Jakie w tym roku są zagrożenia dla eksportu polskiej żywności? Rok ubiegły był bardzo dobry dla naszych eksporterów produktów rolno-spożywczych, ale czy obecne tempo będziemy w stanie utrzymać? O tym na antenie radiowej Jedynki Elżbieta Mamos rozmawiała z ekspertem Jakubem Oliprą z Credit Agricole.
Czytaj także

"Myślę, że utrzymanie takiego tempa wzrostu eksportu w tym roku jest mało prawdopodobne, z uwagi na naturę wzrostu eksportu w poprzednim roku. Należy zwrócić uwagę, że jednym z najważniejszych źródeł wzrostu eksportu w 2017 roku były wyższe ceny produktów rolno-spożywczych" – ocenił ekspert.

Protekcjonizm zagraża polskim eksoporterom

W przypadku jakich produktów spodziewane jest wyhamowanie popytu ma światowych rynkach, co w konsekwencji może ograniczyć ich eksport z Polski? Jakub Olipra uważa, że zagrożeniem dla polskiego eksportu żywności są również nasilające się praktyki protekcjonistyczne stosowane przez wiele państw.

"Niestety jest to przeszkoda bardzo niepokojąca, ponieważ Polska jest znaczącym eksporterem produktów rolno-spożywczych. Tym bardziej powinna zabiegać na rzecz ograniczania wszelkich praktyk protekcjonistycznych. Polska jako 8 największy eksporter żywności w Unii Europejskiej musi położyć na to szczególny nacisk, a z drugiej strony samemu nie stosować takich praktyk" – skomentował Jakup Olipra.

Trzeba szukać nowych rynków

Aby utrzymać wysokie tempo sprzedaży naszej żywności za granicę musimy poszukiwać nowych rynków, na których istnieje zainteresowanie dobrą polska żywnością.

Elżbieta Mamos, ak, NRG