Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 10.02.2021

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Jeśli chcesz pozbyć się swojego auta, zarobić i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle – koniecznie przeczytaj jak skutecznie przygotować auto do sprzedaży!

Decyzja podjęta. Ostatecznie i definitywnie. Czas pożegnać się z czterema kółkami.

Wielu z nas traktuje samochód niemal jak własne dziecko. Pielęgnujemy, dbamy i troszczymy się o jego bezpieczeństwo. Z czasem coraz bardziej nas denerwuje i zachowuje się inaczej, niż byśmy tego chcieli. Brzmi znajomo, prawda?

O ile wystawienie dziecka na portalu ogłoszeniowym może nie być najlepszym pomysłem, tak samochód - jak najbardziej!

Jeśli nie zależy Ci na samym fakcie pozbycia się pojazdu, lecz także na uzyskaniu dobrej ceny, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

"Mydło wszystko umyje"

Aby nie sprowadzić na siebie kłopotów prawnych związanych z posądzeniem o nieuczciwość, powinieneś przygotować auto oraz ujawnić wszelkie jego wady, które są Ci znane przed zawarciem umowy.

Ludzie co do zasady są wzrokowcami. Z tego powodu niezwykle ważne jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na potencjalnym nabywcy samochodu. Przed sprzedażą warto dokładnie umyć auto na myjni:

  1. Zacznij od bardzo dokładnego czyszczenia karoserii i szyb.
  2. Czysty lakier możesz poddać nabłyszczaniu, używając specjalnych środków do tego przeznaczonych.
  3. Dokładnie wypoleruj auto.

W szale samochodowych porządków nie idźmy jednak za daleko. Są bowiem elementy, których myć nie powinniśmy - zwraca uwagę Jerzy Kossowski, redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista":

Posłuchaj
00:37 Jerzy Kossowski - czego nie myć_.mp3 Komora silnika - myć czy nie? (Na luzie/PRK)

"Najważniejsze jest wnętrze"

Powinieneś też zadbać o wnętrze - można to zlecić specjalnemu zakładowi, lub zrobić samemu (bardzo prawdopodobne, że pod warstwą piasku i brudu ukrywa się całkiem przyzwoita tapicerka!).

Jeśli w samochodzie mimo wietrzenia czuć intensywne zapachy, przyda się ozonowanie wnętrza. To propozycja m.in. dla osób palących albo tych, z którymi podróżował pies. Jeśli chcesz zrobić to "po kosztach", na portalach aukcyjnych bez problemu znajdziesz ozonator, który kilkukrotnie wykorzystany zwróci koszty zakupu!

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Powoli mijają czasy sprzedaży aut na giełdzie lub z ogłoszenia zamieszczonego w prasie. Dziś coraz częściej zaglądamy na portale internetowe, gdzie w mgnieniu oka możemy przefiltrować oferty w oparciu o swój gust. Duża konkurencja oraz możliwość porównania zdjęć różnych modeli sprawiają, że wybór auta staje się de facto jeszcze trudniejszy!

Aspekt wizualny ma niezwykle duże znaczenia. Aby przedstawić samochód "w dobrym świetle" trzeba wykonać porządne zdjęcia. Wybierzmy słoneczny, jasny dzień i znajdźmy miejsce, w którym wyeksponujemy walory auta - radzi Jakub Żołędowski, fotograf rajdowy prowadzący projekt "Kronika Rajdów".

Posłuchaj
01:09 _Jakub Żołędowski_ - jak fotografować auto.mp3 Dobre zdjęcie gwarancją sukcesu! (Na luzie/PRK)

Więcej, nie znaczy lepiej – do ogłoszenia dodaj maksimum kilkanaście zdjęć. Fotografie powinny ukazywać pojazd z każdej strony, prezentując samochód zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Nie zapomnij o zdjęciach bagażnika i uwiecznieniu części znajdujących się pod maską!

Nigdy nie ukrywaj mankamentów! Jeśli na karoserii są zarysowania lub ogniska korozji, powinieneś je wyraźnie pokazać na zdjęciu. Potencjalny kupujący musi wiedzieć co kupuje. Myślisz, że nie zauważy? Zawsze zauważają. Uczciwością zaoszczędzisz czasu zarówno sobie, jak i innym. Dodatkowo unikniesz pretensji dotyczących zmarnowania funduszy na dojazd.

Opis ogłoszenia

Zdjęcia to jednak nie wszystko. Jeśli w treści napiszemy: "jeździ, skręca i hamuje" – raczej nie sprawimy wrażenia rzetelnych sprzedających. Ciekawe ogłoszenie to takie, w którym nie koloryzujemy faktów, ale jednocześnie wyróżniamy się wśród innych. Jak to zrobić?

Posłuchaj
00:48 Jakub Żołędowski - ogłoszenie to ważna rzecz.mp3 Ogłoszenie o sprzedaży - jak zrobić to dobrze? (Na luzie/PRK)

Podobnie jak w ogłoszeniu matrymonialnym, tak w ogłoszeniu motoryzacyjnym powinniśmy wskazać zarówno zalety, jak i wady. Być może dla nas odklejająca się uszczelka czy charczący głośnik nie są niczym strasznym, ale dla kogoś, kto interesuje się kupnem naszego auta te kwestie mogą być decydujące. Ukryte i zatajone wady mogą stać się przedmiotem późniejszych pretensji, a nawet (w poważniejszych przypadkach) sądowych dochodzeń.

Formalności

Zakup/ sprzedaż samochodu to nie prosta sprawa! Niezwykle ważne jest dopełnienie wszelkich formalności. Jakich? – o tym Jerzy Kossowski, redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista":

Posłuchaj
00:59 Jerzy Kossowski - formalności.mp3 Papier jest papier! Dokumentacja przy sprzedaży samochodu (Na luzie/PRK)

Jeśli do tej pory nie sprzedawałeś auta, wiedz, że przyjęcie pieniędzy i przekazanie samochodu wraz z kluczykami i dokumentami kolejnemu właścicielowi to nie wszystko. Fakt sprzedaży należy zgłosić ubezpieczycielowi.

Posłuchaj
00:40 Jerzy Kossowski - zgłoszenie sprzedaży.mp3 Zgłoszenie sprzedaży samochodu (Na luzie/PRK)

Sprzedaż samochodu, z którym spędziłeś kilka lat życia może być trudna – warto się do niej właściwie przygotować. Korzystając z naszych wskazówek, przekonasz się, że zbycie auta może być szybkie, proste i opłacalne!


Patryk Bedliński


CZYTAJ TAKŻE: