Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 06.03.2021

Aktualne obostrzenia na graniach

Przez kilkanaście lat funkcjonowania w strefie Schengen przyzwyczailiśmy się do braku kontroli na granicach. Pandemia COVID-19  stale utrudnia jednak podróże oraz pracę kierowcom zawodowym. Niektóre kraje wprowadzają obostrzenia przy wjeździe na ich terytorium. Jakie zasady aktualnie obowiązują na granicach?

Testy i szczepienia

Od 27 lutego cudzoziemcy, którzy wjeżdżają do Polski z Czech i Słowacji muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (który powinien być zrobiony najpóźniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy) albo zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19 dwiema dawkami szczepionki. Te dwa elementy zwalniają z odbycia 10-cio dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej albo polsko-słowackiej.

Z obowiązku posiadania wyniku testu i kwarantanny zwolnieni są np. pracownicy transgraniczni i kierowcy zawodowi.

Straż Graniczna prowadzi wyrywkowe kontrole pojazdów na drogach w pobliżu granicy polsko-czeskiej i polsko-słowackiej. Cudzoziemcy, którzy nie chcą przedstawić strażnikom granicznym wyniku testu albo mają ten test nieważny, są karani mandatami i zawracają - mówi podpor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Posłuchaj
00:35 3.03 GRANICE 1.mp3 Obowiązek testu (Wysokie Obroty/PRK)

Duże ograniczenia obowiązują przy wjeździe do Niemiec z Czech i austriackiego Tyrolu. Te granice mogą przekroczyć tylko obywatele Niemiec, osoby mieszkające u naszych zachodnich sąsiadów oraz kierowcy ciężarówek i pracownicy transgraniczni. Służby kontrolują każdy pojazd, a ich kierowcy i pasażerowie muszą przy wjeździe przedstawić negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Ten sam obowiązek mają osoby, które od wtorku 2 marca wjeżdżają do Niemiec z francuskiego departamentu Mozela. Nie przewiduje się kontroli na tym odcinku granicy, ale niemieckie służby mogą sprawdzać podróżnych w strefie przygranicznej.


Ułatwienia dla kierowców zawodowych

Przy wjeździe na Łotwę kierowcy zawodowi nie muszą mieć negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Z tego obowiązku zwalnia posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii oraz karty kierowcy.

W Czechach wprowadzono zmiany dotyczące czasu pracy kierowców oraz odpoczynku. Wydłużono z 9 do 11 godzin możliwość jazdy bez przerwy po to, żeby pozwolić im przejechać przez terytorium kraju bez konieczności robienia dłuższych przerw - mówi Anna Brzezińska – Rybicka z Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

-

Posłuchaj
00:44 3.03 GRANICE 2.mp3 Prawo jazdy = prawo wjazdu (Wysokie Obroty/PRK)

 

Zbyt duże restrykcje?

Komisja Europejska uważa, że część państw Europy wprowadziła zbyt restrykcyjne i nieproporcjonalne zasady przekraczania swoich granic w związku z pandemią. Chodzi o Niemcy, Belgię, Danię, Węgry, Szwecję i Finlandię – informuje Anna Brzezińska–Rybicka.

Posłuchaj
00:30 3.03 GRANICE 3.mp3 Restrykcje na granicach (Wysokie Obroty/PRK)

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych apeluje, by kierowcy zawodowi byli wyłączeni spod jakichkolwiek restrykcji związanych z przekraczaniem wewnętrznych granic Unii. Anna Brzezińska – Rybicka zapewnia, że w obecnych czasach załadunki w centrach logistycznych odbywają się w zasadzie bez kontaktu z innymi osobami. Kierowcy sami dbają o swoje bezpieczeństwo i nie są źródłem zakażeń. Przewoźnicy przestrzegają, że zbyt duże utrudnienia w transporcie międzynarodowym mogą spowodować kłopoty w łańcuchu dostaw różnych towarów.

Szczegółowe zasady dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów Europy można znaleźć na stronie www.gov.pl/koronawirus.


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: