Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 10.03.2021

Czy na drogach będzie jaśniej?

Rząd przyjął Program Bezpiecznej Infrastruktury, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jakie czekają nas zmiany?

Program przyjęty, można działać!

Realizacja programu ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców. Do 2024 roku licznie powstaną w Polsce nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, a część skrzyżowań zostanie przebudowana. Jednym z ważniejszych punktów programu jest jednak poprawa widoczności.

Dla kogo są te zmiany i czego właściwie dotyczą?

Komfort podróżowania i bezpieczeństwo użytkowników dróg, ma poprawić się za sprawą najnowocześniejszej technologii lamp LED. Konsekwentnie od kilku lat, żegnamy się ze starymi lampami – wyjaśnia Marcin Szewczyk, dyrektor działu oświetlenia drogowego w firmie Lena Lighting, ekspert ds. oświetlenia infrastruktury drogowej.

Posłuchaj
00:22 Piechowiak_GDDKiA_poprawa widoczności_1.mp3 Poprawa widoczności na drodze (Wysokie Obroty/PRK)

00:51 Szewczyk_jakie jest oświetlenie w PL.mp3 Jakie typ oświetlenia jest w Polsce najpopularniejszy? (Wysokie Obroty/PKR)

Wymiana świateł i częściowa zmiana ich lokalizacji - od planów do realizacji droga jest daleka. Najpierw rejonizacja i podział zadań, później ofertowanie i wybór najlepszej technologii spełniającej szereg wymagań. To ważne z punktu widzenia wszystkich użytkowników dróg - wyjaśnia Szymon Piechowiak:

Posłuchaj
00:39 Piechowiak_GDDKiA_jakie oświetlenie_5.mp3 Oświetlenie LED na polskich drogach (Wysokie Obroty/PKR)

Jednym z najistotniejszych, technicznych kryteriów wyboru ofert będzie natężenie oświetlenia - od wielu lat bywały z tym jednak duże problemy - przekonuje ekspert Marcin Szewczyk.

Posłuchaj
00:36 Szewczyk_natężenie oświetlenia.mp3 Natężenie oświetlenia (Wysokie Obroty/PKR)

-

Problem z odpowiedzialnością

Drogi szybkiego ruchu i autostrady nie mogą funkcjonować bez prawidłowego oświetlenia. W myśl przepisów ustawy, to gmina ma obowiązek zapewnienia sprawnego funkcjonowania i utrzymania oświetlenia ulic, miejsc, terenów publicznych, znajdujący się na jej terenie. Problem w tym, że w większości gmin, po prostu nie ma na to pieniędzy.

Posłuchaj
00:28 Szewczyk_problem to drogi lokalne.mp3 Problemem są drogi lokalne (Wysokie Obroty/PKR)

Zarządzanie oświetleniem drogowym

W XXI wieku i dobie cyfryzacji wszystko robi się zdalnie. – Ruchem miejskim zarządza się zdalnie, oświetleniem ulicznym też można zarządzać zdalnie – przekonuje nasz rozmówca.

Posłuchaj
00:34 Szewczyk_zdalne sterowanie oświetleniem.mp3 Zdalne sterowanie oświetleniem (Wysokie Obroty/PKR)

Dynamika zmian zachodzących w infrastrukturze drogowej jest niezwykle duża. Próbuje dorównać postępowi, który zachodzi na innych płaszczyznach rozwoju technologicznego i motoryzacyjnego. Jeżeli ma sprawić, że wypadków na drodze będzie mniej - nie można dopuścić do jej spowolnienia.


Łukasz Siudak


CZYTAK TAKŻE: