Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 23.03.2021

Meteorolodzy w służbie kierowcom!

Dziś - w Światowy Dzień Meteorologii - o wpływie pogody na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Czy kierowcy poradzą sobie bez ostrzeżeń pogodowych? Czy rzeczywiście to w czasie deszczu dochodzi do największej liczby wypadków? Czy siedzenie w samochodzie w czasie burzy na pewno jest bezpieczne?

Zachowanie kierowców, pogoda oraz infrastruktura to trzy główne czynniki decydujące o bezpieczeństwie na drogach. Niestety (a może i "stety") warunków pogodowych się nie wybiera. Jaki ma to wpływ na nasze codzienne podróże?

Paradoksalnie lepsza pogoda doprowadza do większej liczby wypadków. Policjanci jednogłośnie wskazują, że w gorszych warunkach atmosferycznych kierowcy zachowują więcej ostrożności - słońce i sucha nawierzchnia usypiają ich czujność oraz pozornie "przyzwalają" na zwiększenie prędkości, a to niestety wielokrotnie ma tragiczny finał.

Uwaga – burze!

Ostatnie lata przynoszą nam coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe. Pojawiającym się burzom często towarzyszy ulewny deszcz, który ogranicza zarówno widzialność, jak i widoczność. Gdy wycieraczki samochodowe nie nadążają z odgarnianiem wody z szyb, najlepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać nawałnicę.

Nie jest nim z pewnością parking pod drzewami. Burzom zwykle towarzyszy porywisty wiatr, który łamie konary lub powala całe drzewa. Te upadając na jadący samochód są gwarantem tragedii. 

Jak podkreśla Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - w samochodzie można bezpiecznie przeczekać burzę. Mimo, że auto jest metalową puszką, dobrze chroni przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jak to możliwe?

Posłuchaj
01:24 BARCZYK 1.MP3 Pogodowe zagrożenia na drodze (Na luzie/PRK)

Uwaga – wiatr!

Silne podmuchy wiatru nie pomagają w utrzymaniu stateczności pojazdu. Wiedzą to szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych i dostawczych. Mocny wiatr może czasem dać się we znaki także i kierowcom osobówek. Podczas silnych podmuchów trzeba zachować szczególną czujność przy wyjeździe z miejsc osłoniętych drzewami lub ekranami akustycznymi miejsc oraz wjeżdżając na most lub wiadukt. 
Bez wątpienia osobnym tematem są zimowe warunki jazdy - oblodzenia, gołoledź czy zalegający na drodze śnieg, stanowią bardzo poważne zagrożenia. 

Pogoda a samopoczucie kierowców

O ile burzę, deszcz czy mgłę widać gołym okiem, tak warunków biometeorologicznych (przynajmniej bezpośrednio) zauważyć nie można. Te związane są z zawartością tlenu w powietrzu - jego poziom rośnie, gdy spada temperatura lub wzrasta ciśnienie. Taka sytuacja może powodować nadmierne pobudzenie i trudności z koncentracją.

W odwrotnej sytuacji (gdy się ociepla, a ciśnienie maleje) można odczuwać większą senność, a czas reakcji za kierownicą wydłuża się.

Oba warianty mają wpływ na zachowania kierowców – tłumaczy dr Grzegorz Kaliński, biometeorolog z IMGW.

Posłuchaj
01:13 KALIŃSKI 2.MP3 Warunki biometeorologiczne (Na luzie/PRK)

Obecnie pogoda rzadko jest zaskoczeniem w podróży. Dzięki nieustającej i ciężkiej pracy meteorologów, z odpowiednim wyprzedzeniem wiemy czego spodziewać się w trasie.

Podczas tworzenia prognoz meteorolodzy opierają się na danych z wielu urządzeń pomiarowych, korzystają z map synoptycznych i porównują zmiany, jakie zachodzą w pogodzie. Nie bez znaczenia jest też intuicja! To bardzo skomplikowane zajęcie, które jednak daje dużo satysfakcji – przekonuje Anna Woźniak, meteorolog IMGW.

Posłuchaj
01:12 WOŹNIAK 3.MP3 Praca synoptyka daje mnóstwo satysfakcji! (Na luzie/PRK)

Pracę meteorologów doceniamy szczególnie powinniśmy docenić szczególnie dziś, w wypadający 23 marca Światowy Dzień Meteorologii.

Skandynawowie mawiają, że nie ma złej pogody - są tylko źle ubrani ludzie. Podobnie jest na drodze: nie ma złej pogody, a wyłącznie kierowcy, którzy nie dostosowują jazdy do aktualnych warunków. 

Najświeższa i najbardziej aktualna prognoza pogody dla zmotoryzowanych oczywiście tylko na antenie Polskiego Radia Kierowców i na naszej stronie internetowej! 

Pomyślnych wiatrów!


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: