Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 28.03.2021

Wyjazd z Polski - aktualne zasady przekraczania granicy

Przez kilkanaście ostatnich lat przyzwyczailiśmy się do otwartych granic i swobodnych podróży na zachód Europy. Niestety od ponad roku pandemia COVID-19 znacznie utrudnia podróżowanie. Każde z państw Unii Europejskiej wprowadza własne zasady wjazdu na swoje terytorium. Dziś przedstawiamy aktualne warunki wyjazdu poza granicę Polski.

Niemcy

Od niedzieli 21 marca Niemcy wymagają negatywnego wyniku testu przy wjeździe na ich terytorium. Test PCR albo test antygenowy nie może być starszy niż 48 godzin. Co ważne - liczy się czas od momentu pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. Na granicach nie ma stałych posterunków, ale niemiecka straż graniczna prowadzi wyrywkowe kontrole. W przypadku braku negatywnego wyniku testu trzeba liczyć się z mandatem i nakazem opuszczenia kraju – przestrzega Anna Brzezińska - Rybicka, rzeczniczka Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Posłuchaj
01:38 NIEMCY 1.mp3 Warunki wjazdu do Niemiec (Na luzie/PRK)

Szybkie testy można wykonać na polsko – niemieckiej granicy w kilku miejscach – m.in. w Lubieszynie, Świnoujściu, Frankfurcie nad Odrą i na autostradzie A12. Pracownicy transgraniczni muszą testować się dwa razy w tygodniu, a za każde badanie trzeba zapłacić 10 Euro. Wszyscy inni za możliwość przetestowania się pod kątem COVID-19 zapłacą 20 euro – obowiązuje ich też kwarantanna.

Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu i kwarantanny zwolnieni są:

  • kierowcy zawodowi, którzy spędzą na terenie Niemiec nie więcej, niż 72 godziny;
  • kierowcy, którzy przejeżdżają przez Niemcy tranzytem;
  • osoby, które przejeżdżały wcześniej przez Polskę tranzytem.


Niezależnie od celu i czasu trwania podróży każdy powinien zgłosić swój wjazd do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de.

-

Ukraina

Od wtorku, 23 marca wszyscy cudzoziemcy wjeżdżający na terytorium Ukrainy muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu (nie starszy niż 72 godziny). Obowiązkowe jest też ubezpieczenie związane z leczeniem COVID-19. Kierowcy zawodowi są zwolnieni z posiadania negatywnego wyniku testu i polisy ubezpieczeniowej. Kontrolę nad wjazdem sprawuje ukraińska straż graniczna.

Posłuchaj
00:43 UKRAINA 4.mp3 Paweł Buszko, korespondent Polskiego Radia w Kijowie o sytuacji na granicy Ukrainy (Na luzie/PRK)

 

Białoruś

Od kilku miesięcy nie możemy dostać się na teren Białorusi przejściem lądowym. Wszelkie prywatne podróże mogą być realizowane wyłącznie przez lotnisko w Mińsku. Przy wjeździe na terytorium kraju, każdy powyżej 6 lat musi mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa w języku białoruskim, rosyjskim lub angielskim. Polacy po przyjeździe na Białoruś muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Żadne z powyższych zasad nie dotyczą kierowców samochodów ciężarowych, którzy mogą przekraczać polsko–białoruską granicę na przejściach w Kuźnicy, Bobrownikach i Koroszczynie (Kukurykach).

Posłuchaj
00:48 BIAŁORUŚ 5.mp3 Włodzimierz Pac korespondent Polskiego Radia z Mińska o sytuacji na granicy Białorusi (Na luzie/PRK)

Czechy

Czesi w poniedziałek 22 marca uznali Polskę za kraj bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Od tego dnia na granicy obowiązują zaostrzone zasady wjazdu na ich terytorium. Aby móc dostać się na teren Republiki Czeskiej trzeba mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed zgłoszeniem się na granicy. Mimo okazania zaświadczenia, podróżujących obowiązuje kwarantanna. Zwolnić z niej może wyłącznie negatywny wynik kolejnego testu wykonanego najwcześniej 5 dni po wjeździe. Osoby wjeżdżające do Czech muszą wypełnić internetowy formularz lokalizacyjny, dostępny na stronie tamtejszego ministerstwa zdrowia.

Posłuchaj
01:11 CZECHY 2.mp3 Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze na temat sytuacji na granicy Czech (Na luzie/PRK)

Bez testu można wjechać do Czech na mniej niż 12 godzin tylko z powodu pilnych spraw rodzinnych, urzędowych, zdrowotnych lub zawodowych (trzeba wtedy wypełnić formularz na stronie czeskiego ministerstwa spraw wewnętrznych). Bez testu można też przejechać przez Czechy tranzytem – kierowcy zawodowi nie muszą wykonywać testu, ale powinni mieć przy sobie wypełniony formularz ze strony czeskiego MSW, który został wcześniej podpisany przez pracodawcę. 

Słowacja

Już w połowie lutego Słowacja zaostrzyła zasady wjazdu na terytorium swojego państwa. Aby było to możliwe, po przekroczeniu granicy należy poddać się 14-dniowej kwarantannie i zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej słowackiego rządu. Po 8 dniach można wykonać test na COVID-19 – negatywny wynik może skrócić izolację.

Kierowcy zawodowi nie podlegają kwarantannie. Mogą przejechać przez Słowację tranzytem, o ile będą przebywać na terenie kraju nie dłużej, niż 8 godzin. Mogą zatrzymać się tylko na tankowanie na stacjach benzynowych. Powinni mieć też przy sobie odpowiednie zaświadczenie od pracodawcy.

Posłuchaj
00:35 SŁOWACJA 3.mp3 Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze na temat sytuacji na granicy Słowacji (Na luzie/PRK)

Litwa

Wjazd przez polsko–litewską granicę nie wiąże się z obowiązkową kontrolą. Mimo to, przy wjeździe na Litwę należy mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa, który zrobiony był nie później, niż 72 godziny wcześniej. Wjeżdżających obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Obowiązkowa jest też rejestracja na stronie litewskiego narodowego centrum zdrowia. Po wypełnieniu ankiety otrzymuje się kod QR, który należy okazać w przypadku kontroli. W niektórych regionach obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Test i kwarantanna nie obowiązują tych, którzy chorowali niedawno na COVID-19, są zaszczepieni oraz kierowców ciężarówek jadących przez Litwę tranzytem. Zawodowcy w ankiecie lokalizacyjnej powinni podać przejście graniczne, którym opuszczą kraj lub wskazać miejsce rozładunku. 

Posłuchaj
01:04 LITWA 6.mp3 Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia z Wilna o sytuacji na granicy Litwy (Na luzie/PRK)

 

Zasady dotyczące przekraczania granic zmieniają się dynamicznie! Śledzimy to na bieżąco, a o wszelkich zmianach będziemy mówić na antenie Polskiego Radia Kierowców!


P. Michalski

CZYTAJ TAKŻE: