Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 08.04.2021

Czy pojazdy autonomiczne to przyszłość motoryzacji?

Pojazdy autonomiczne są coraz bardziej doskonałe. Czy prawo jazdy stanie się niebawem bezwartościowym kawałkiem plastiku? 

Autonomiczność można podzielić najogólniej na 5 stopni - poziom pierwszy to samochód prowadzony przez człowieka, a piąty to pojazd sterowany całkowicie przez sztuczną inteligencję. Obecnie producenci są bliscy skonstruowania samochodu autonomicznego poziomu 4, w którym pojazdem kieruje sztuczna inteligencja, lecz w sytuacjach zagrożenia stery przejmuje człowiek.

Postęp w dziedzinie autonomizacji jest zaskakujący. Niestety nie nadąża za nim legislacja. Jak uregulować odpowiedzialność za spowodowanie wypadku przez pojazd autonomiczny? Czy za sprawcę należy uznać producenta samochodu, jego oprogramowania czy aktualnego właściciela pojazdu?
Dotychczas nikt nie wpadł na rozwiązanie, które byłoby względnie sprawiedliwe.

Oddzielną kwestią jest powierzenie swojego życia maszynie. Wielu z nas nie zdecydowałoby się na oddanie pełnej kontroli sterowania samochodowi. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego zwraca uwagę na fakt, że w trudnych warunkach drogowych (podczas opadów czy zamgleń) problemy z jazdą ma nie tylko człowiek, ale także sztuczna inteligencja.

Posłuchaj
00:36 autonomiczne a.mp3 Jak działa sztuczna inteligencja w samochodzie (Wysokie Obroty/PRK)

Istotą działania samochodu autonomicznego jest wykorzystanie danych pobranych z szeregu czujników, radarów, laserów i kamer – dzięki nim pojazd podejmuje decyzje wpływające na naszą dalszą jazdę. Auto przewiduje reakcje innych uczestników ruchu drogowego.

W odróżnieniu od człowieka, pojazd autonomiczny w przypadku intensywnych opadów deszczu nie będzie bał się ruszyć w trasę i nie zatrzyma się na środku drogi „żeby przeczekać deszcz” – będzie kontynuował jazdę, dostosowując prędkość do odczytanych przez urządzenia warunków.

Posłuchaj
00:27 autonomiczne c.mp3 Trudne warunki - czy samochód autonomiczny sobie poradzi? (Wysokie Obroty/PRK)

Aktualne plany rozwoju technologicznego zakładają, że pojazdy będą coraz doskonalsze, bo pozbawione ludzkich słabości. Do kiedy człowiek będzie lepszym kierowcą, niż robot zamknięty pod maską samochodu? Na to pytanie nie znamy na razie odpowiedzi. Może okazać się jednak, że stanie się to wcześniej, niż później.


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: