Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 19.07.2021

Dlaczego samochody używane cały czas drożeją?

Wydawałoby się, że im więcej towaru na rynku, tym ceny powinny być niższe. Dokładnie odwrotnie jest aktualnie w sektorze moto. Okazuje się, że używanych aut jest coraz więcej, a ich cena regularnie rośnie. Jak to możliwe?

Jak młody decyduje o starym

Wzrost cen w jednym segmencie rynku, wymusza wzrost cen w innych miejscach. To naturalny proces wynikający z praw ekonomii. Okazuje się, że na wartość samochodów używanych wpływają ceny i dostępność całkiem nowych aut.

Posłuchaj
00:59 Porębski_1 (mp3cut.net).mp3 Zespół naczyń połączonych (Na Luzie/PRK)

– Nie jest to jedyny czynnik decydujący o ostatecznej wartości pojazdu z drugiej ręki - przekonuje Paweł Porębski, kierownik ds. wdrożeń i optymalizacji w firmie autopunkt.pl

Posłuchaj
00:32 Porębski_2.mp3 Dlaczego rynek nowych aut wpływa na rynek samochodów używanych? (Na luzie/PRK)

Będzie lepiej?

Po zapaści spowodowanej pandemią COVID-19 widać, że na rynku „coś drgnęło”. Na koniec kwietnia rynek samochodów z drugiej ręki był mniejszy względem ubiegłego roku aż o 17 proc. Teraz import powoli, ale sukcesywnie wzrasta i powraca do stanu sprzed pandemii.


Z raportu Instytutu SAMAR wynika, że w czerwcu zarejestrowano w naszym kraju 86 195 używanych samochodów osobowych sprowadzanych z zagranicy - to wzrost o ponad 18 proc. i najlepszy wynik od 5 lat. Do tego należy dodać jeszcze samochody z rynku krajowego.

Posłuchaj
00:59 Porębski_3.mp3 Wymuszenie rejestracji (Na Luzie/PRK)

Wiele mniejszych firm nie jest w stanie sprostać aktualnym i wciąż rosnącym wymaganiom klientów. Dlaczego przegrywają z większymi przedsiębiorstwami?

Posłuchaj
00:48 Porębski_4.mp3 Jesteśmy coraz bardziej wymagający (Na luzie/PRK)

Powodów, dla których kierujemy naszą uwagę na auta z drugiej ręki jest wiele. Są to m.in.

  • długi czas oczekiwania na auta z salonu związane z problemami w łańcuchu dostaw poszczególnych komponentów na rynkach światowych (brak półprzewodników, urządzeń elektrycznych i części zamiennych),
  • regularny wzrost cen nowych samochodów,
  • dostępność samochodów używanych – auto jest potrzebne na już, a jeżeli na nowe z salonu trzeba czekać kilka lub kilkanaście miesięcy, to przeciętny Kowalski zdecyduje się na zakup auta dostępnego za rogiem – w tej samej, lub sąsiedniej miejscowości.

Pandemia koronawirusa oraz niepewność na rynkach finansowych i rynku pracy spowodowała, że wielu klientów zamiast kupować samochód, decyduje się na jego wypożyczenie.

– Carsharing i wynajem długoterminowy to obecnie dwie najpopularniejsze alternatywy dla kredytów i leasingów - twierdzi Paweł Porębski.

Posłuchaj
00:44 Porębski_5.mp3 Posiadać czy użytkować? (Na luzie/PRK)

-

Zakup w internecie

Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niewyobrażalne, dziś nikogo już nie dziwi.
To coraz bardziej powszechne zjawisko, które z biegiem czasu będzie jeszcze bardziej zyskiwać na popularności.

W sieci sprzedają się zarówno auta krajowe, jak i zagraniczne. Według prognoz Instytutu SAMAR, z końcem tego roku do Polski może trafić niemal milion używanych samochodów – duża część z nich będzie dostępna dla klientów wyłącznie w internecie.

Posłuchaj
00:59 Porębski_6.mp3 Samochód z internetu (Na luzie/PRK)

Gospodarka powoli wraca do stanu sprzed pandemii COVID-19 i odrabia epidemiczne straty. Miejmy nadzieję, że w związku z rosnącą liczbą osób zaszczepionych, kolejne lockdowny będą scenariuszem, który nigdy nie wejdzie w życie. 

Łukasz Siudak

CZYTAJ TAKŻE: