Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.06.2017

Debata Polskiego Radia: Eksperci o sprawie relokacji uchodźców

– Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o relokacji uchodźców była błędem – mówił Konrad Szymański, sekretarz stanu w MSZ, podczas debaty „Unia Europejska na rozdrożu”. W spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Radio i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych uczestniczyli również dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Sławomir Dębski, dyrektor PISM-u.  

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców. Jak podkreślał podczas debaty, transmitowanej na antenie Polskiego Radia 24 i radiowej Jedynki, minister Konrad Szymański, nie tylko Warszawa nie wywiązuje się z kwestii przyjmowania uchodźców. Obecnie, ze 160 tysięcy imigrantów, państwa członkowskie przyjęły jedynie około 20 tysięcy.

– Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o relokacji uchodźców była błędem. Nie jest ona wykonywana przez wszystkie państwa członkowskie, w różnym stopniu. Kraje, które są bardziej doświadczone w relacjach z Bliskim Wschodem mają łatwiej, ponieważ mają wypracowane pewne mechanizmy – wskazywał sekretarz stanu w MSZ, odpowiedzialny za kontakty europejskie. – Nawet gdyby w stu procentach wykonano decyzję o relokacji, kryzys migracyjny nie zostałby przełamany. Udało się go powstrzymać innymi instrumentami, m.in. porozumieniem z Turcją, co wspiera także Warszawa – dodawał Konrad Szymański.

Z kolei dr Sławomir Dębski zauważył, że kwestia relokacji uchodźców jest podważana nie tylko przez Polskę, Węgry czy Czechy. – Problem imigrancki to kłopot wszystkich państw UE. Różne kraje w tym kontekście stosują różną taktykę. Sama decyzja jest podważa z punktu widzenia prawnego, z tego powodu niektóre państwa jej nie wykonują. Część krajów natomiast w jakimś stopniu przyjmuje uchodźców, czekając na werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE – mówił ekspert z PISM.  

Jak zauważył natomiast dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, Polska – w kontekście pojawiających się różnic między krajami Europy Zachodniej a Grupą Wyszehradzką – powinna próbować integrować Europę Środkową. – To koncepcja Trójmorza, czyli rozwinięcie V4. Europa, cytując Jana Pawła II, potrzebuje dwóch płuc, żeby oddychać. To właśnie Europa Środkowa i Zachodnia. Obie części są sobie wzajemne konieczne (…). Relacje między stronami powinny być zatem symetryczne, nasz region nie może być traktowany przedmiotowo, jak w przypadku decyzji o relokacji uchodźców – podkreślał europeista.

Konrad Szymański pytany, gdzie jest miejsce Polski w Europie podkreślił, że Polska sama zdecyduje o tym, gdzie chce być w Europie i UE. – Racją stanu Polski i Europy jest to, by uniknąć podziału Unii, podziału Europy. Każdy podział, jakkolwiek go nazwiemy tak naprawdę osłabia Europę – powiedział wiceszef MSZ.

W rozmowie również o przyszłości Europy w kontekście wyborów we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Debata „Unia Europejska na rozdrożu” to nie ostatnie spotkanie realizowane we współpracy między Polskim Radiem a Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych. Jak zapowiedział dr Sławomir Dębski, kolejna debata odbędzie się 5 lipca, tuż przed wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce podczas szczytu Trójmorza. 

Gospodarzem debaty „Unia Europejska na rozdrożu” był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/mp

____________________ 

Data emisji: 13.06.16

Godzina emisji: 18.06