Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 22.06.2021

Upały dają się we znaki lasom. "W weekend strażacy wyjechali 180 razy do pożarów"

- Strażacy wyjeżdżają codziennie około 70-80 razy do pożarów lasów. Taka sytuacja trwa już od tygodnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski. Tak duża liczba interwencji spowodowana jest tym, że w lasach jest bardzo sucho i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić w najbliższych dniach.
Posłuchaj
  • Na razie całkowitego zakazu wstępu do lasów nie ma. Są jednak lasy, gdzie ściółka w południe ma wilgotność poniżej 10 proc. Dlatego wkrótce można spodziewać się takich zakazów (Ekspres Jedynki)
Czytaj także

nowa biała 1200 pap (2).jpg
Pożar w Nowej Białej. Ponad stu pogorzelców nie może wrócić do swoich domów
Posłuchaj
04:03 Jedynka/Ekspres Jedynki - 22.06.2021 upały i pożary Na razie całkowitego zakazu wstępu do lasów nie ma. Są jednak lasy, gdzie ściółka w południe ma wilgotność poniżej 10 proc. Dlatego wkrótce można spodziewać się takich zakazów (Ekspres Jedynki)

- Ściółka leśna jeszcze do wczoraj miała wilgotność niższą niż wilgotność kartki papieru. Opady w ciągu ostatniej doby poprawiły sytuację, jednak to nie jest długotrwała poprawa - przyznaje Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

Tylko przez ostatni weekend strażacy wyjeżdżali do pożarów lasów aż 180 razy.

Mapa jest czerwona

Instytut Badawczy Leśnictwa codziennie o godz. 9.00 i 13.00 przesyła strażakom specjalne mapy pokazujące zagrożenie pożarowe w lasach. - Od kilku dni mapy są czerwone - zwraca uwagę Krzysztof Batorski.

- O ile o godz. 9.00 mamy średni stopień zagrożenia pożarowego w lasach w Polsce, tak o 13.00 na ogół ta mapa jest cała na czerwono, a więc jest to najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lesie - dodaje.

Na razie całkowitego zakazu wstępu do lasów nie ma. Są jednak lasy, gdzie ściółka w południe ma wilgotność poniżej 10 proc. Dlatego wkrótce można spodziewać się takich zakazów.

- Wystarczy pięć dni z rzędu, kiedy ściółka ma poniżej 10 proc., aby nadleśniczowie mogli zamykać lasy ze względu na bardzo wysoki poziom ryzyka pożaru - twierdzi Michał Gzowski.

Ostrożnie w lasach

Obecnie wchodząc do lasu, należy zachowywać szczególną ostrożność. - Unikajmy wjeżdżania do lasu pojazdami silnikowymi, ponieważ rozgrzane elementy mogą spowodować pożar. Na pewno nie używajmy otwartego ognia, nie rozpalajmy ognisk, nie palmy wyrobów tytoniowych i jeżeli zauważymy niebezpieczne zachowania wśród innych osób, które przebywają w lesie, natychmiast reagujmy. Z kolei jeśli zobaczymy pożar w lesie, nie podejmujmy kroków gaszenia go, tylko natychmiast rozpocznijmy ewakuację, starajmy się dostać do bezpiecznego miejsca i równocześnie wzywajmy straż pożarną - podpowiada Krzysztof Batorski.

W kolejnych dniach sytuacja pożarowa w lasach prawdopodobnie się nie zmieni. Wprawdzie już w poniedziałek temperatury na zachodzie kraju były nieco niższe, a miejscami spadł nawet ulewny deszcz, ale to nie pomoże lasom.

- W najbliższych dnia prognozowane są opady deszczu, jednakże będą to opady burzowe, bardzo intensywne, punktowe i przelotne. Te opady nie poprawią sytuacji, jaką mamy w Polsce pod względem suszy - wyjaśnia rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 15.17

DS