Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 13.10.2021

Uważaj na smog. Jak sprawdzić jakość powietrza w okolicy?

Jak co roku, jesienią rozpoczyna się sezon na smog, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. - Substancje unoszące się w powietrzu, wnikają do naszych płuc - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W jaki sposób możemy sprawdzić jakość powietrza w naszym sąsiedztwie?
Posłuchaj
  • Prof. Bogdan Chojnicki o smogu: chodzi o nasze zdrowie i pamiętajmy, że substancje, które unoszą się w powietrzu, wnikają do naszych płuc (Ekspres Jedynki)
Czytaj także

śmieci odpady las 1200 — kopia.jpg
Odpady wielkogabarytowe. Gdzie i jak je wyrzucać?
Posłuchaj
03:13 Jedynka/Ekspres Jedynki - 12.10.2021 Prof. Bogdan Chojnicki o smogu: chodzi o nasze zdrowie - pamiętajmy, że substancje, które unoszą się w powietrzu, wnikają do naszych płuc (Ekspres Jedynki)

- Wieczorem widziałem ciemny dym nad jednym z budynków. Aż sam się wystraszyłem, że jest tak wielki smog - mówi nam jeden z mieszkańców Poznania.

Kolejna słuchaczka dodaje, że warto sprawdzać bieżące dane dotyczące smogu. - Mam dwójkę malutkich dzieci i kiedy był czerwony alarm, nie wychodziliśmy z domu - przyznaje.

Dane ze stacji pomiarowych

Prof. Bogdan Chojnicki twierdzi, że jest kilka sposobów na sprawdzenie jakości powietrza. - Mamy do czynienia ze stacjami pomiarowymi. Z jednej strony obsługiwanymi przez państwową służbę, a z drugiej strony przez prywatne firmy, które udostępniają takie informacje - zauważa.

- Bieżące dane pomiarowe, które zmieniają się co godzinę, można odczytać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w zakładce bieżące dane pomiarowe - podpowiada Danuta Krysiak, główny specjalista z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Poznaniu.

Prof. Bogdan Chojnicki jest zdania, że "te urządzenia są po prostu najbardziej godne zaufania". Między innymi na terenie Poznania znajdują się cztery tego typu stacje. Jakość powietrza badają również prywatne stacje.

- One de facto dają możliwość oszacowania jakości powietrza. Ufam tym pomiarom, chociaż oczywiście trzeba podejść do nich z większym dystansem. Banalną metodą sprawdzenia jakości powietrza jest też wyjście na dwór i powąchanie go - przekonuje prof. Bogdan Chojnicki.

Chodzi o nasze zdrowie

Zdaniem Lechosława Lerczaka, poznańskiego społecznika, mieszkańcy powinni w każdej chwili mieć dostęp do informacji o smogu w ich mieście. - Cały czas walczymy o jedną bardzo prostą rzecz, którą mają inne miasta: na przystankach tramwajowych powinny być tablice świetlne i niezależna informacja, ile wynosi stężenie pyłów benzopirenowych oraz innych substancji trujących. Na razie tego u nas w Poznaniu nie ma - wyjaśnia Lechosław Lerczak.

- Chodzi o nasze zdrowie. Pamiętajmy, że substancje, które unoszą się w powietrzu, wnikają do naszych płuc i często jest tak, że po pierwsze są one niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, a po drugie bardzo łatwo rozpuszczają się w naszej krwi - przestrzega prof. Bogdan Chojnicki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Krzysztof Polasik (Radio Poznań)

Data emisji: 12.10.2021 r. 

Godzina emisji: 16.23

DS