Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 08.08.2016

Powstanie koń trojański w walce z rakiem

- Naturalnie ściągane do guza komórki odpornościowe będą niosły klatki białkowe, wypełnione lekiem, a następnie po dostarczeniu ich do samego guza będą je przekazywać komórkom nowotworowym - mówi badacz, dr Tomasz Rygiel.
Posłuchaj
  • Jak zwiększyć efektywność podawania leku do guza nowotworowego? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Czytaj także

Z punktu widzenia medycyny dostarczanie leków do guzów jest trudne, ponieważ lekarze chcieliby by było ono specyficzne i celowane, a takim nie jest. Najważniejsze, by jak największa porcja medykamentu dostała się do miejsca, które ma być wyleczone, a ze względu na fakt, że leki dostarczane są przez układ krwionośny, to są one roznoszone losowo po całym ciele.

- Tylko drobna część leku dociera do guza nowotworowego, a dokładniej w najbardziej optymistycznych szacunkach do 5 procent, choć zwykle nie więcej niż 2 procent, zaś reszta dostarczana jest do zdrowych tkanek. Inne lekarstwa mają podobny problem z dystrybucją, tylko ich toksyczność jest mniejsza - opowiada dr Tomasz Rygiel.

W programie rozmawialiśmy o tym, dlaczego efektywność leczenia nowotworowego jest stosunkowo niska i jak można ją poprawić. Jaki pomysł mają polscy naukowcy na dostarczenie lekarstw bezpośrednio do guza? Ile czasu będą musieli czekać pacjenci na wprowadzenie tych programów i skuteczniejszą walkę z rakiem?

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka-kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Tomasz Rygiel (młody polski badacz z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który otrzymał środki z programu TEAM-TECH)

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/ab