Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 01.09.2016

Tragiczny los ciechociemnych. "Zamiast świętować, byli torturowani"

- Ludzie, którzy powinni świętować to, jak bardzo o Polskę zabiegali, walczyli zarówno w Londynie, jak i w Polsce, nie mogli się cieszyć wolnością. Nie tylko wolność, ale i życie zostało im odebrane - mówi historyk, Grzegorz Hanula.
Posłuchaj
  • Jakie tajemnice cichociemnych skrywają mury więzienia przy Rakowieckiej? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Czytaj także

Mury więzienia przy Rakowieckiej do dziś kryją tajemnice, związane z więzionymi tam po wojnie żołnierzami cichociemnymi. Po powrocie do Polski, zamiast rozpocząć nowe życie musieli stawić czoła nowej rzeczywistości politycznej. Jak się szacuje, przy Rakowieckiej zostało straconych 4 cichociemnych.

- Hieronim Dekutowski jest jednym z Żołnierzy Wyklętych. Archetypiczny, a do tego cichociemny, więc doskonale wpisuje się w Rok Cichociemnych. W momencie, kiedy został skazany na karę śmierci był młodym człowiekiem, bo miał niespełna 31 lat, ale już wtedy, gdy prowadzono go na egzekucję, nie miał zębów, włosy były koloru białego, miał połamane ręce i nogi, co świadczy o tym, jak komunistyczni oprawcy zajmowali się naszymi bohaterami, w szczególności cichociemnymi - opowiada historyk.

Jak to się stało, że doskonale wyszkoleni żołnierze dali się złapać komunistom? Jaki był los tych, których amnestia nie objęła? Zapraszamy do słuchania.

Rok 2016 ustanowiono Rokiem Cichociemnych. W radiowej Jedynce przypominamy ich sylwetki, historię i działalność podczas okupacji niemieckiej.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (historyk)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 20.14

sm/mg