Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.11.2017

Konstytucja Biznesu: w Polsce zacznie powstawać więcej firm?

Uproszczenie niektórych przepisów i wsparcie młodych firm - to główne założenia Prawa przedsiębiorców, które zostało we wtorek przyjęte przez rząd. Jest to część tzw. Konstytucji Biznesu.
Posłuchaj
  • O Konstytucji Biznesu mówiła w radiowej Jedynce: Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Poza tym projektem rząd przyjął pakiet propozycji zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Razem potocznie nazwane zostały Konstytucją Biznesu.

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone - to główna zasada, jaką wprowadza, mówi Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.

- Ta główna ustawa, która jest tak naprawdę trzonem tej Konstytucji Biznesu, czyli Prawo przedsiębiorców, zakłada bardzo delikatne podejście do tych zaczynających, stawiających pierwsze kroki w biznesie. To domniemanie niewinności przedsiębiorcy, które unosi się nad tymi poszczególnymi artykułami ustawy, jest bardzo ważne. Np. jeżeli urząd nie wyda nam decyzji w terminie, to jest ona traktowana, jakby została wydana, zwykle na korzyść przedsiębiorcy. To jest novum, jeżeli chodzi o praktykę urzędniczą w Polsce – zaznacza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie prawa

Konstytucja Biznesu ma wprowadzić też odpowiedzialność urzędników za naruszenie prawa.

- Zobaczymy, jak ten zapis będzie sprawdzał się w rzeczywistości, czy urzędnicy nie przestraszą się tak bardzo, że będą sparaliżowani tą odpowiedzialnością, której nigdy wcześniej nie mieli. Ale idea jak najbardziej jest słuszna – podkreśla ekspertka.

Ulga na start 

Innym rozwiązaniem ustawy ma być "ulga na start" - zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

- To jest taki okres, w którym można sprawdzić, czy ilość pracowników, których mamy, jest optymalna, czy nie mamy ich zbyt wielu, czy nie mamy ich za mało, żeby biznes rósł. Powiedzmy, że jest to taka „przedsiębiorcza piaskownica”, te 6 miesięcy – uważa Agata Kowalczyk.

Jak zachęcić przedsiębiorców do pozostania na rynku?

Jak dodaje ekspertka, nowe rozwiązania mogą zachęcić Polaków do zakładania własnych firm.

- Już się nauczyliśmy, że te dwuletnie okresy preferencyjne dla przedsiębiorców, które zostały wprowadzone wcześniej, skutecznie zachęciły wielu do zakładania działalności. Ale okazywało się też, że wielu rezygnowało z jej prowadzenia, kiedy musiało zacząć płacić składki pełne. Jest to więc nie tylko pytanie, jak zachęcić przedsiębiorców, żeby weszli na rynek, ale też jak zachęcić ich, żeby na tym ryku zostali – podkreśla rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Polskie Startupy zaprezentują się na Kongresie 590 w Rzeszowie. Spotkania odbędą się w ramach Startup Connectora - opracowanej przez Fundację Startup Poland formule szybkich spotkań one to one.

Dominik Olędzki, awi