Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 22.11.2017

Sektor bankowy: transformacja nabiera tempa

W Warszawie trwa X Kongres Bankowości Detalicznej - bankowcy, ekonomiści i administracja rządowa przez dwa dni będzie dyskutować o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed polską bankowością.
Posłuchaj
  • O wyzwaniach stojących przed sektorem bankowym mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Sektor bankowy dynamicznie się zmienia. Liczba placówek bankowych spada, w kraju ubywa też bankomatów, a z drugiej strony coraz chętniej korzystamy z bankowości elektronicznej, mobilnej. Jesteśmy świadkami i uczestnikami  przeobrażeń, transformacji sektora bankowego, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Te zmiany, które zazwyczaj zachodziły w ciągu 8, 10 czy 15 lat, teraz zachodzą znacznie szybciej i mają różny charakter. Z jednej strony są wymuszone przez technologie, które zmieniają się bardzo szybko. Szybkim krokiem zmierzamy do piątej generacji, różnych rozwiązań technologicznych, a to będzie oznaczało łączenie się różnych urządzeń na masową skalę. W tym będą także uczestniczyć banki, bo w rachubę wchodzi system płatniczo-rozliczeniowy. Rosną także wymagania kapitałowe. Banki do prowadzenia normalnej działalności kredytowej na obecnym poziomie będą musiały mieć więcej kapitału. I te regulacje są już a trakcie wdrażania. Banki będą musiały zbudować jeszcze mocniejsze systemy ochrony depozytów. Wreszcie cały system kształcenia pracowników musi się zmienić, a także budowania nowych modeli biznesowych, bo jak przy pewnych ograniczeniach i większych wymaganiach i przy oczekiwaniu, że ceny nie będą rosły, budować zyski, żeby budować fundusze własne? To naprawdę wymaga gigantycznych prac regulacyjnych i koncepcyjnych – podkreśla prezes ZBP.

Coraz więcej cyberprzestępstw 

Nowe technologie i w tym przypadku dają ogromną szanse na rozwój sektora, ale generują też nowe zagrożenia. Coraz częściej dochodzi do cyberprzestępstw na tym rynku. Banki muszą więc poradzić sobie z tym wyzwaniem i być gwarantem bezpieczeństwa naszych środków. W tym celu powstała też nowa instytucja, przypomina Krzysztof Pietraszkiewicz.

- Powołaliśmy kilkanaście miesięcy temu już w pełni zinstytucjonalizowanej formie Bankowe Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa. Ściśle współpracujemy od wielu lat z naszą policją, prokuraturą, ale przede wszystkim staramy się współdziałać bardzo dokładnie w całym systemie finansowym i odpowiednio separować pewne systemy informatyczne, ale także monitorować dokładnie to, co dzieje się w naszym kraju i w krajach ościennych, jakie są rodzaje zagrożeń i ataków. Do tego wszystkiego rozpoczęliśmy i prowadzimy wielką kampanię informacyjną, stąd prośba, aby czytać komunikaty, które są na stronach bankowości elektronicznej, pewne ostrzeżenia, sugestie, co robić, czego nie robić, zasady korzystania z bankowości elektronicznej, czy używania kart płatniczych. Staramy się te wszystkie systemy zabezpieczyć jak najlepiej, ale prosimy klientów o współdziałanie. Wówczas będziemy mogli być spokojni o bezpieczeństwo naszych środków – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

Redukowanie nadmiernych obciążeń sektora bankowego

To jednak nie jedyne wyzwanie, które stoi przed bankowością w kraju.

- Musimy powiedzieć, jak się ma zachowywać bankowość, rząd, regulatorzy wobec ewentualnej perspektywy odwrócenia trendu gospodarczego. Od wielu lat jesteśmy stosunkowo szybko rozwijającym się krajem. Ta koniunktura w Europie kiedyś się skończy i musimy także się na to przygotować. Musimy także odpowiedzieć na pytanie, czy przy tym zalewie regulacji – to są tysiące stron nowych regulacji rocznie – czy my sprostamy tym regulacjom i czy są one najwyższej próby. To jest kwestia tej transformacji cyfrowej. Cyberbezpieczeństwo niewątpliwie i bezpieczeństwo naszych klientów, jak i systemu finansowego to najważniejsze wyzwania i redukowanie nadmiernych obciążeń sektora bankowego – mówi prezes ZBP.

Zdaniem bankowców nowe technologie, od internetu rzeczy po uwierzytelnianie biometryczne, w ciągu najbliższych pięciu lat odmienią ich branżę.

Justyna Golonko, awi