Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 08.09.2016

Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.

Jak przekonywała w Czwórce Agnieszka Borowa, konsultant ds. rekrutacji, młodzi zrozumieli, że to nie ukończenie studiów jest gwarancją sukcesu zawodowego. - Wszystko zależy od tego, jaki kierunek wybierzemy. Liczą się także tzw. kompetencje miękkie, czyli umiejętności interpersonalne, a także doświadczenie zawodowe, nabyte przez kandydata na stanowisko już w trakcie studiów - mówiła ekspertka, ale podkreślała, że warto mimo wszystko wybierać uczelnie z pierwszych miejsc rankingów.

Zdaniem ekspertów dziś najmniej popularnymi kierunkami studiów są m.in. filologia klasyczna, ukraińska, nowogrecka, ale także filozofia, politologia, czy ochrona środowiska, która jeszcze kilka lat temu przyciągała maturzystów jak magnez.

W programie zastanawialiśmy się także na ile to, jakie kierunki studiów kończymy determinuje naszą zawodową przyszłość, a Mieszko Czerniawski z Parlamentu Studentów RP, tłumaczył, jak pogodzić można wymagania rynku pracy z oczekiwaniami studentów.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Agnieszka Borowa (starszy konsultant ds. rekrutacji, agencja pracy Job House), Mieszko Czerniawski (Parlament Studentów RP), Anna Wdowińska (Fundacja Perspektywy)

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 15.10

kd