Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Jakub Szczypa 15.02.2017

Reforma polskich uczelni. Jakie są możliwości?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje rewolucję na polskich uczelniach. Na jego zlecenie eksperci z trzech różnych uczelni przygotowują propozycje, na podstawie których resort ma opracować ostateczny kształt reformy.
Posłuchaj
  • Jakie są możliwe scenariusze dla przyszłości polskich uczelni? (Czat Czwórki/Czwórka)
Czytaj także

W pracach nad stworzeniem jednej z propozycji dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego biorą udział specjaliści wybrani z Collegium Civitas, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu SWPS. - Szkoły wyższe stanowią element dwóch systemów: edukacji narodowej i nauki - podkreślał prof. Hubert Izdebski. - Jednym z priorytetów ministerstwa jest podniesienie roli badań naukowych w szkolnictwie wyższym. Dzisiaj mamy sytuację, w której wszystkie kierunki traktowane są jednakowo - tłumaczył.

Anna Wdowińska Dzisiaj wąskie specjalizowanie się jest drogą donikąd. Ludzie muszą wiedzieć, jak się uczyć i zdobywać wiedzę

Według założeń tej propozycji kierunki studiów zostaną przydzielone do trzech kategorii - regulowanych, uniwersyteckich i nieregulowanych. Wśród pierwszych znajdą się fakultety, których absolwenci powinni cieszyć się zaufaniem publicznym. Takie kierunki studiów jak prawo, medycyna czy architektura będą ściśle kontrolowane przez ministerstwo - studia będzie można otworzyć tylko za jego zgodą, państwo zapewni jednak całość środków potrzebnych na ich prowadzenie. - Państwo nie ma środków na dofinansowywanie wszystkich kierunków, dlatego powinno prowadzić odpowiednią politykę - wyjaśniał prof. Izdebski.

Łukasz Rusajczyk Na rynku pracy są dziedziny, które cierpią na ciągły niedobór wykwalifikowanych osób, na przykład informatyka

- Wprowadzenie opłat może ograniczyć zainteresowanie studiami osób, które nie są na nie do końca zdecydowane - argumentowała Anna Wdowińska z Fundacji Perspektywy. Jak zatem przewidzieć, które kierunki dotować? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zmian oraz jakie skutki mogą one mieć dla studentów? Między innymi na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w audycji, w której Weronika Puszkar rozmawiała też z Piotrem Müllerem, doradcą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Anna Wdowińska (Fundacja Perspektywy), prof. Hubert Izdebski (Uniwersytet SWPS), Łukasz Rusajczyk (rzecznik prasowy Parlamentu Studentów RP)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/ab