Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 09.05.2021

Wielka Emigracja. Historia wyjazdów bez powrotu

Historia Polski to historia pożegnań. Prawie 200 lat temu nasz kraj zaczęli opuszczać pisarze, kompozytorzy, malarze, żołnierze i politycy. Jedni wyjeżdżali z wyboru, inni uciekali przed represjami. 

Słowacki, Chopin i Norwid wyjeżdżali z myślą, żeby się kształcić, żeby być Europejczykami. Taka była ich wola.  Co, którzy opuszczali Polskę, bo musieli, mieli przerwane życie prof. Małgorzata Karpińska

Tęsknota za smakiem i zapachem ojczyzny

- W zdecydowanej większości te wyjazdy były bez powrotu i to bez względu na to, czy ktoś opuszczał kraj w obawie przed karami, czy był wywożony siłą - na zesłanie, na osielenie czy na Sybir - mówi prof. Małgorzata Karpińska. -  Dziś może trudno jest to sobie wyobrazić, ale ci ludzie nosili w sobie tęsknotę nie tylko za bliskimi, ale także za Ojczyzną - za smakiem potraw niemożliwych do odtworzenia za granicą, czy za zapachem.

Posłuchaj
11:49 CZWÓRKA Klucz kulturowy - emigracja 08.05.2021.mp3 Wielka Emigracja w polskiej kulturze (Klucz kulturowy/Czwórka)

Posłuchaj także
górale muzyka zakopane 1200.jpg
Zakopane - dziś Krupówki i Morskie Oko, kiedyś kolonia artystyczna

Pierwsze pokolenie Wielkiej Emigracji w XIX wieku silnie walczyło o zachowanie polskości, czasami wręcz - jak zauważa rozmówczyni Justyny Majchrzak - autodestrukcyjnie. - W przypadku tych, którym udało się na obczyźnie rozpocząć nowe życie często było tak, że w kolejnych pokoleniach ta polskość jednak się gubiła i to z oczywistych względów.

Rubinstein-Chopin-Piano Concerto No.2 (HD) / pianoconc2

Sercem Polak, a talentem świata obywatel


Zobacz także
1200_Sercem Polak..._PR.jpg
"Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio w hołdzie artystom-emigrantom

Żeby zachować pamięć o twórcach, którzy na przestrzeni wieków opuścili nasz kraj Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała dwupłytowy album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel", na którym znaleźli się m.in. Jana Kiepura śpiewający Bronisława Kapera i Hanka Ordonówna w kompozycji Henryka Warsa oraz Krzysztof Klenczon i Karin Stanek. Jest także Artur Rubinstein interpretujący Fryderyka Chopina.

- Chopin wyjechał z Polski, żeby rozwijać międzynarodową karierę, ale myślę, że jego decyzja miała też związek z trudną sytuacją polityczną w kraju - opowiada Magdalena Sawicka, sekretarz redakcji Polskiego Radia Chopin. - Upadek powstania listopadowego doprowadził do załamania nerwowego u kompozytora, co zahamowało rozwój jego muzycznej kariery. Nie komponował, nie koncertował, choć niewykluczone, że w tym czasie powstały szkice jego najbardziej dramatycznych utworów. Ale bez względu na ich wydźwięk, wszystkie kompozycje Chopina były przesiąknięte patriotyzmem - dodaje rozmówczyni Ani Hardej.  

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Gość: prof. Małgorzata Karpińska (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 09.05.2021

Godzina emisji: 15.15

kul