Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 29.04.2014

Juncker czy Schultz? Kto szefem KE po eurowyborach?

Kto będzie następcą Jose Manuela Barroso na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej? Od najbliższej kadencji Parlament Europejski będzie miał znaczny wpływ na wybór przewodniczącego.

Rola szefa KE odpowiada funkcji szefa rządu w rządzie krajowym. Parlament Europejski będzie musiał ten wybór zaakceptować. Nadal, co prawda, kandydatów wskazują rządy poszczególnych krajów, ale muszą brać pod uwagę wyniki wyborów do Europarlamentu. Frakcje przedstawiły już 6 kandydatów, ale praktycznie tylko dwóch z nich ma szansę na objęcie tej funkcji. To chadek Jean Claude Juncker i socjalista Martin Schultz. To efekt liczebności ugrupowań, które reprezentują.

Nadal obywatele Europy nie mają bezpośredniego wpływu na to, kto wejdzie w skład Komisji Europejskiej i kto będzie jej szefem. Wyboru dokonują sami politycy. Prof. Leszek Jesień nie widzi w tym kłopotu.  - Unia składa się z dwóch nurtów legitymizacji, czyli dwóch kieszeni w tych samych spodniach. Jedni to obywatele, a drudzy narody czy państwa, które tworzą. To jest Unia i obywateli i państw. Mamy dualizm, musimy poszukiwać porozumienia między politykami, a obywatelami. To dość zabawnie brzmi dla tradycyjnej demokracji, w której obywatele są tymi, którzy rządzą i wybierają polityków, a nie odwrotnie - mówi.

Jego zdaniem ta struktura jest bardzo skomplikowana i nie jest klasyczną demokracją. Jest demokracją  swoistego rodzaju. Trzeba do niej podchodzić z dużą dozą zrozumienia.

Przygotowana przez Łukasza Walewskiego audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp)