Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 01.05.2014

Mniejszości, czyli drażliwy problem, z którym boryka się Unia Europejska

Prawa mniejszości narodowych są chronione od momentu wejścia w życie traktatu lizbońskiego, ale od kilku lat nie widać działań w tym temacie. Problem Romów we Francji, Rosjan w Estonii, Polaków na Litwie - przykłady można mnożyć, tylko jakie jest rozwiązanie trudnej sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych?
W Polsce żyje od 20 do 25 tys. RomówW Polsce żyje od 20 do 25 tys. RomówAnglos/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0
Posłuchaj
  • Prawa mniejszości narodowych w Unii Europejskiej (Europejski Klub Trójki)
Czytaj także

Troska o mniejszości narodowe i etniczne stanowi jedną z podstaw europejskiego projektu. Różnorodność kultur i języków traktowana była przez jego twórców jako jeden z najważniejszych zasobów Unii Europejskiej. Jednak w praktyce mniejszości te bywają traktowane w krajach unijnych jako dopust boży. A one same obawiają się utraty swojej tożsamości w procesie coraz silniejszej integracji.

Europa od kuchni >>>

Czy prawa mniejszości narodowych i etnicznych są w Europie odpowiednio chronione? - Jeśli by zacząć od przypadku Łotwy czy Estonii, to jest to problem historyczny, który ma już ćwierć wieku. Na początku było wiadomo, że będą problemy, ponieważ mniejszość rosyjska była bardzo duża, sięgała 40% w przypadku obu tych krajów i oni nagle stali się obywatelami drugiej kategorii w takim sensie, że stawiano im dość duże wymogi - komentuje prof. Kazimierz Krzysztofek, socjolog.
Zdaniem politologa dra Piotra Bajdy, największe niebezpieczeństwo pojawia się wówczas, gdy sprawy mniejszości są wciągane w bieżącą politykę. - Jest to groźne i niebezpieczne, bo takie działanie ma na celu zdestabilizować cały region i powodować, że jedynym trwałym punktem na mapie państw postradzieckich będzie Moskwa i Federacja Rosyjska, a wszystko inne ma być w jakimś potężnym bałaganie - wyjaśnia doktor.
Profesor zwraca uwagę, że w przypadku mniejszości w Estonii i Łotwie, poza ochroną prawną i instytucjonalną, jest jeszcze warstwa społeczna. - Można mieć prawa, ale czuć się wykluczonym, jeśli ktoś spotyka się z niechęcią otoczenia społecznego, w jakim żyje. I tutaj mamy chyba do czynienia z tym problemem i jest on ważniejszy, bo gdy dochodzi do konfliktu, to wówczas ten "obcy" staje się jeszcze gorszy - mówi socjolog. Jak dodaje, konflikty te przebiegają różnie w zależności od różnic kulturowych oraz religijnych.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Jaka jest różnica pomiędzy mniejszością etniczną a narodową? Jak Unia Europejska reaguje na sytuacje dyskryminacji mniejszości etnicznych i narodowych? Jakie instytucje zajmują się takimi problemami? Posłuchaj całego Europejskiego Klubu Trójki, który poprowadził Dariusz Bugalski!
O problemach mniejszości i z mniejszościami narodowymi i etnicznymi porozmawialiśmy w Europejskim Klubie Trójki z prof. Kazimierzem Krzysztofkiem, socjologiem kultury ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz dr Piotrem Bajdą, politologiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Audycja w ramach projektu Euranet Plus.
(sm/mk)