Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 14.05.2014

Społeczna innowacyjność - jak ją w sobie wyzwolić?

Janusz Korczak był jednym z największych innowatorów społecznych. Przed wojną założył gazetę "Mały Przegląd", w której korespondentami było ponad 3 tys. żydowskich dzieci. Prowadził domy dla młodzieży i sierot, które były wielkim emancypacyjnym eksperymentem. W "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o innowacjach społecznych.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Na początku XX wieku Joseph Schumpeter, a potem inni badacze uświadomili sobie, że innowacje są podstawą rozwoju cywilizacyjnego. Dziś powszechnie mówi się o roli innowacji społecznych. Stały się one jednym z priorytetów Unii Europejskiej.
Czym są zatem innowacje społeczne? - Przymiotniki mają znaczenie, a w tym przypadku chodzi o innowacje, które są dla ludzi, przez ludzi i z ludźmi, co jest zapożyczeniem z Abrahama Lincolna. Społeczne znaczy tyle, że innowacje te dotyczą jakichś zagadnień społecznych, bardzo często problemów, których nie da się rozwiązać czysto administracyjnie - mówi Kuba Wygnański, szef Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Jak dodaje, nie polega to na uszczęśliwianiu ludzi na siłę, bo silny głos mają ci, których to dotyczy. Kolejny aspekt odnosi się do tego, że dzieje się to przez ludzi, więc efektem nie jest produkt, a sposób zachowania, pewna otwartość. - Jedną z największych innowacji społecznych mógłby być ruch Anonimowych Alkoholików, bo ludzie z jakiegoś powodu sami zaczęli siebie wspierać. Nie ma w tym zagadnienia rynkowego, państwa, a problem jest społeczny - wyjaśnia Kuba Wygnański.
Czy w kwestii innowacji społecznych na przestrzeni ostatnich lat dokonaliśmy postępu? - Na innowacje społeczne w zakresie polityki publicznej: rynku pracy, integracji społecznej i edukacji otwieramy się od 2004 roku. Mamy wciąż wiele rzeczy do poprawienia, ale dostrzegamy, że ryzyko i otwartość na nowe pomysły musi być dopuszczona, bo w przeciwnym razie będziemy mieć innowację na bardzo niskim poziomie - komentuje Hanna Kądziela z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Jak mówi specjalistka, może to doprowadzić do sytuacji, w której będzie adaptować rozwiązania z innych krajów przy braku własnych nowych pomysłów.
Jak uruchomić społeczny potencjał innowacyjności? Jak sobie z tym zadaniem radzi UE oraz państwa wchodzące w jej skład? Posłuchaj całej audycji!

Europa od kuchni >>>

O tym dziś w Europejskim Klubie Trójki mówili: Hanna Kądziela z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Kuba Wygnański, szef Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
"Europejski Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

(sm/mp)