Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Klaudia Hatała 30.06.2014

Unia Europejska bez "poniżonej" Wielkiej Brytanii?

Hiszpańscy komentatorzy twierdzą, że taki scenariusz jest prawdopodobny, w związku z wyborem Jean-Claude'a Junckera na przewodniczącego Komisji Europejskiej - mówi w "Europejskim przeglądzie prasy" korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka.
Brytyjski szef rządu wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których - jak twierdzą konserwatyści - jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwyBrytyjski szef rządu wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których - jak twierdzą konserwatyści - jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwyPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Komentator dziennika "El Mundo" pisze, że Wielka Brytania została poniżona. "Czy to Unia Europejska odwróciła się od Londynu, czy to Londyn odwrócił się od Brukseli?" - zastanawia się cytowany przez Ewę Wysocką autor artykułu.

Jego zdaniem, po wybraniu Junckera, trudno będzie Davidowi Cameronowi uniknąć w 2017 roku referendum dotyczącego przynależności Wysp Brytyjskich do Unii. Wyjście ze struktur oznaczałoby jednak dla Brytyjczyków wzrost bezrobocia i trudności gospodarcze, bo pierwszym rynkiem zbytu ich produktów są kraje Unii Europejskiej - ocenia komentator.

Jean-Claude Juncker nowym szefem KE>>>

Gazeta "El Publico" krytykuje z kolei Unię Europejską za to, że nie poparła historycznej rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ, pozwalającej na sprawdzanie działania międzynarodowych koncernów w sferze praw człowieka. - Chodzi o zakaz niewolniczej pracy - informuje Ewa Wysocka. Dziennik zarzuca Unii, że bardziej popiera wielkie korporacje niż prawa człowieka - dodaje.

"El Pais" informuje natomiast, że zmierzamy ku światu bez pszczół. Mnożą się teorie dotyczące tego, co jest przyczyną śmierci tych zwierząt. Bruksela bada ten problem w europejskim laboratorium referencyjnym we Francji i z niedawno opublikowanego raportu wynika, że największa umieralność pszczół ma miejsce w Wielkiej Brytanii i Francji - podkreśla korespondentka Polskiego Radia.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. Na "Europejski przegląd prasy" zapraszamy w poniedziałki, o godz. 7.55.

(kh, ei)