Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 30.09.2014

Upadek autorytetów a brak zaufania do rządzących. W co grają politycy?

- Zaufanie do polityków trzeba w przypadku każdego państwa europejskiego nałożyć na poziom zaufania społecznego w ogóle. Jeśli weźmiemy pod uwagę Polskę, to my wzajemnie sobie nie ufamy albo to zaufanie jest na bardzo niskim poziomie, stąd też zaufanie do polityków jest niskie - mówi profesor Joachim Osiński, politolog ze Szkoły Głównej Handlowej.
Obrady Parlamentu EuropejskiegoObrady Parlamentu EuropejskiegoCentral Audiovisual Library of the European Commission

Zdaniem profesora Joachima Osińskiego, jeśli ufamy sobie nawzajem, to i w większym stopniu ufamy politykom. - Tak jest w przypadku Finlandii czy Danii, gdzie zaufanie obywateli względem siebie, sąsiadów i ludzi, których spotykamy przypadkowo jest bardzo wysokie i to się przekłada też na zaufanie do polityków - wyjaśnia profesor.
Jak dodaje prof. Osiński, za sprawą mediów wszelkie działania polityka są w świetle reflektorów. - Opozycja atakuje rząd, który się rewanżuje tym samym i pokazuje słabe strony opozycji, co prowadzi do napędzania całej tej spirali - komentuje prof. Joachim Osiński.
Dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zgadza się z przedmówcą i podkreśla, że dziś mamy niskie zaufanie nie tylko do grupy zawodowej polityków, ale również do lekarzy, dziennikarzy. - Tu pojawia się pytanie, skąd bierze się niechęć i brak zaufania do wszelkich autorytetów, bo w tej chwili jest to coś, co zaczęło nas charakteryzować nie tylko w Polsce, ale też w Europie - zastanawia się psycholog.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Dr hab. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dodaje, że nie ma pewności, czy aby zaufanie jest główną i podstawową kompetencją polityka. - Polityka jest grą konwencji, strojów, kostiumów, w której nie chodzi o zaufanie, a o pewien rodzaj misternej gry, którą politycy prowadzą z nami, wyborcami - komentuje politolog. Jak dodaje, kluczowe są w tym przypadku inne kompetencje.

Przy okazji wyboru władz instytucji unijnych po raz kolejny powróciły dwie kwestie: zaufania do polityków oraz ich kompetencji. Zaufanie do polityków jest stałym przedmiotem wielu badań i studiów oraz refleksji nad jego niskim poziomem. O związanej z nim kwestii kompetencji polityków mówi się bardzo dużo, ale mało konkretnie. Są one najczęściej przedmiotem narzekania.

Europa od kuchni >>>

Jakich kompetencji oczekujemy od polityków? Czy wiemy, jakie one są, a jakie być powinny? Posłuchaj całego "Europejskiego Klubu Trójki", który poprowadził Dariusz Bugalski.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

(sm/fbi)