Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 29.10.2014

Czy Unia Europejska zmieni politykę wobec imigrantów?

David Cameron uważa, że liczba obcokrajowców, którzy mogą na dłuższy czas przyjechać do danego kraju, powinna być regulowana przez rząd w zależności od potrzeb państwa. Czy jego pomysł może być zrealizowany?

Brytyjski premier twierdzi, że swobodny przepływ osób w UE powinien odbywać się tylko między krajami o takim samym poziomie rozwoju gospodarczego. Dla imigrantów z państw biedniejszych, powinny, jego zdaniem, obowiązywać kontyngenty.

Zdaniem dr Katarzyny Pisarskiej z Europejskiej Akademii Dyplomacji Wielka Brytania ma duży problem z imigracją. - Rocznie mówimy o 250 tysiącach ludzi przyjeżdżających na Wyspy. W ostatnich latach Wielka Brytania przeżywa ekonomiczny kryzys i wielu Brytyjczyków szuka przyczyny pogorszenia się ich dobrobytu. Najprostszą metodą jest spojrzeć na imigrantów, jako na osoby zabierające pracę. A to nie jest do końca prawda - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Jej zdaniem Wielka Brytania może ograniczyć przypływ imigrantów z krajów spoza UE, ale nie może zrobić nic z imigracją wewnątrz UE. - W momencie, w którym kraj ten ograniczy dostęp do swojego rynku dla obywateli Unii, podejmie decyzję o wyjściu ze Wspólnoty. Wielka Brytania jest częścią wspólnego rynku, a ten może funkcjonować wtedy, gdy jest swoboda przepływu towaru, usług, kapitału i ludzi - dodaje Katarzyna Pisarska.
Czy postawa Wielkiej Brytanii może wpłynąć na politykę UE w sprawie imigrantów? Piotr Kaczyński - niezależny analityk - mówi, że aby zmienić traktaty akcesyjne potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE. - Każde państwo będzie miało swoje pomysły. Jeśli dojdzie do renegocjacji traktatów to otworzy się puszka Pandory - twierdzi.

Według analityka musimy rozróżnić grupę, która migruje po to, żeby wykorzystywać przywileje od grupy, która migruje po to, żeby pracować albo studiować. - Debata publiczna na Wyspach Brytyjskich łączy te dwie grupy, a to jest podstawowy błąd - mówi Piotr Kaczyński.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Rafał Dymek (Fundacja im. Roberta Schumanna), Kazimierz Wójcicki (Ośrodek Studiów Wschodnich), Zbigniew Pisarski (prezes Fundacji Pułaskiego), Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych).

"Magazyn Europejski" powstał w ramach projektu Euranet Plus. Audycję prowadził Kuba Strzyczkowski.

(mp, ei)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: