Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 10.12.2014

Piekielne kręgi przemocy domowej. Kto cierpi najbardziej?

Trudno być kobietą, a jeszcze trudniej kobietą i muzułmanką. Przemoc ze względu na płeć jest wciąż poważnym problemem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie.
Jakie są sposoby walki z przemocą w krajach Unii Europejskiej?Jakie są sposoby walki z przemocą w krajach Unii Europejskiej?Glow Images/East News

- Obserwujemy, że osoby, które należą do grupy szczególnie narażonej na łamanie praw, doświadczają różnego rodzaju dyskryminacji - mówi Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty International Polska. Jak dodaje, rządy wielu krajów mają dużo do zrobienia, by rozwiązać tego typu problemy.
Gabrielle Lesser, publicystka oraz korespondentka prasy niemieckiej i austriackiej, przyznaje, że w Niemczech na ten temat często się dyskutuje. - O tym się mówi już w szkołach i świadomość problemu po prostu jest. Gotowość do tego, by przyznać się, że jest się bitym, jest większa niż w krajach, w których dopiero od kilku lat dyskutuje się o tym - opowiada dziennikarka.
W środę kończy się światowa kampania "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć", rozpięta między Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada) a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia).
***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: Gabrielle Lesser (publicystka, korespondentka prasy niemieckiej i austriackiej) Draginja Nadażdin (szefowa Amnesty International Polska) oraz Weronika Rokicka (działaczka Amnesty Inernational).
Data emisji: 9.12.2014
Godzina emisji: 21.07
(sm/fbi)